Ada Vapuru..

21 Ekim 2017, 22:27
Ada Vapuru..
Sevim AĞAMULLA
Ada vapuru yandan çarklı, bayraklar donanmış cafcaflı simitçi, kahveci, gazozcu...
**

Ülke iç ve dış tehditlerle çalkanırken geldi Melih gitti Melih.. Geldi beyaz delege listesi, gitti mavi liste.. Geldi müftü. Bize kıyma neyse ister kıyma, ister parça.. Şinanay da yavrum şina şinanay. Melekler erkek mi, dişi mi? Say ki, işler ayna çal, çal oyna.
**

Memleket ateş çemberi gerek ekonomik, gerek eğitim, sağlık, gerek hukuk, adalet, toplumsal, beka, emniyet sorunları ile sarılmış, sarsılmış durumda. Şu lider bunu dedi, öbürü bunu dedi derken meğer nelere lider olmuşuz.
Sentetik uyuşturucuda ölümlerde bakıverdik ki, ülke Avrupa lideri oluvermiş. Gençlik yarınları göremez olağanüstünün el yordamıyla ilerlemeye çalışır olmuş, çocuk ve kadınlar bir dizi şiddet, tacizlerle anılırken bir çiçek süsünde zalim bahçıvanlarca bahçeden koparılıp saksıya ekilmeye bakılır olmuş. Cehalet adım adım ilerlerken, sapkınlık almış başını gitmiş ve sanki bütün bunların dışında gibi, başı sonu tren olan bir film gibi izlenir olmuş.. Haydi! Ada vapuru yandan çarklı.
**

Deniyor ki, ülke bir an evvel fabrika ayarlarına dönmeli.. Dönmeli evet, tabi fabrika duruyor mu, yerinde mi tartışılır. Velev ki, gün doğdu hep uyandık haydi dönelim dedik, fabrika ayarlarına döndürecek liyakatta, nitelikte, yürekte, karakterde gittikçe bozulan insan, toplum yapısıyla o yüksek ruhlu işçiler nereden, nasıl bulunacak?. Üstelik fabrika henüz kapanmadan, ses yok görüntüye devam.. Bayraklar donanmış cafcaflı.
**

Hoş, Adana'daki onlarca fabrika bir dönemde nasıl da kapandı? Geçmiş zaman olur ki de, vızır vızır işçi taşıyan servisler şimdiler de buruk bir anı hikayesi. Adana bir zamanlar ülkenin Almanya'sı gibi bir çok bölgeden işçi alan ekmek kapısı açan fabrika ve bereketli topraklarıyla zengini, çiftçisi bol ey tarım şehri! Şimdi ise ülkenin en yoksul, işsizliğin en yoğun olduğu öyle garip öyle bencileyin.
Ayarlarına dönecek dönmesine de fabrikayı bulamadı besbelli.
Hey gidinin zengin ili.. Simitçi, kahveci, gazozcu.
**

Kişiye bağlı dokunulmaz, devredilmez hak ve özgürlükler temel haklar bazında adalet, eşit eğitim, eşit sağlık hizmeti, gelir dağılımındaki eşitlik vb. terazinin kefesinde denk gelmeli. Haksız zenginleşmelere karşın işsizlik oranı yükselirken, yoksulluk artarken, gençlik iş bulamazken, emekli sefalet içindeyken.. Yine hatırıma lüks sofralarda ahkam kesenler fakirin halini zengin kahkahalarda anlatanlar geldi.
Estirir ada yeli estirir seni sevindirir, beni küstürür.. Lüküs kamarada kimler oturur?
Ada boy vermez olmuş vapurun batmasını dert edenler, geliyor savulun.. Ada vapuru yandan çarklı,
**

'Ada nasıl kurtulur' filmini izleye dururken, başrölleri, karakter, yardımcı oyuncuları figüranları, dublörlerin rollerini atlamamak gerek tabi.
Sırf iktidar olunsun diye iktidar olunmaz, yükümlülüğün millet yararına istikbal ve istiklali için layığıyla yerine getirilmesi gerekir.. İktidar dediğinin halkın toplumsal, sosyal, hukuksal, eğitimsel, ekonomik, illaki emniyet ve bekasına yönelik olarak ileri taşıyan çalışmalar icraattlar yapması gerekir.
VE.. Sırf muhalefet olunduğu için her şeye muhaliflik yapılmaz, eleştirel konularda etkin caydırıcı oyun kurucu olunup, olumlu konularda ise ön yargısız onama gerekir. Toplum ve ülke yararına olan konularda destekçi, zararına olan konularda illaki caydırıcı bir etken olmalı ve iktidar gibi etkin çalışmalıdır.
**

VE yine.. Sırf millet densin diye millet olunmaz. Millet ya da ulus olmak, aynı topraklar üzerinde yaşayarak, aralarında dil, tarih, ülkü, duygu, gelenek ve görenek uyumu ile, iç ve dış tehditlere karşı birlikle mücadele geliştirecek birlik ve yetide olabilmektir. Çok sesliliğin cılkını çıkarmak değil, ortak değerde buluşması, payda olması gereken demokrasiyi delik deşip edip ırkçılık ve inanca yönelik hücresel odacıklar açıp paydalara bölmek değildir. Ayrışmak değil birliktelik, kardeşlik, paylaşımcılık, eşitlik.. Sen, ben değil biz demektir. Vatanının değerlerini gözü gibi koruyup sahiplenmek canla başla ileri taşımak için tüm engellere karşı müdafaa ile mücadele etmektir.. Hazırın mirasyedisi olmak değil. Hey gidinin adası kadan alim boy ver ordamısın? Vay çarkcıbaşı zıpla!. Hopa şinanay da yavrum şina şinanay..
**

Milletlerin tarihinde bazı dönemler vardır ki, belli amaçlara erişebilmek için maddî ve manevî ne kadar kuvvet varsa hepsini bir araya toplamak ve aynı doğrultuya yöneltmek gerekir. Yakın yıllarda milletimiz, böyle bir toplanma ve birleşme hareketinin önemli sonuçlarını kavramıştır. Memleketin ve devrimin, içeriden ve dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korunması için, bütün milliyetçi ve cumhuriyetçi kuvvetlerin bir yerde toplanması gerekir. Aynı cinsten olan kuvvetler ortak amaç yolunda birleşmelidir.. (M.K.Atatürk)

banner624

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner746
  banner285
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Sizce hangi belediye başkanı daha başarılı

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  sanalbasin.com üyesidir