Kaçak Ülkücülere Af Müjdesi

TBMM Adalet Komisyonunda ele alınan yargı paketinde yapılan değişiklikten, 12 Eylül döneminde ‘’Katliam’’ suçundan ceza alan ve yurt dışına kaçan ülkücüler de yararlanacak.

02 Haziran 2012 Cumartesi 11:46
Kaçak Ülkücülere Af Müjdesi

Bu suçtan birden fazla ceza alanların mahkumiyetleri, tek ceza olarak toplanacak. 1991’deki Turgut Özal affı ile cezaevinden çıkan ancak yeni bir suç işleyip infazları yanan ülkücüler de yeni yasa ile tahliye olabilecek.

12 Eylül döneminde ülkücüler birden fazla cinayete karışmışlarsa eski TCK’nın 149/2 maddesinden ve ‘’Katliam’’ suçundan idam, müebbet ve hapis cezasına mahkum oldular. Ancak her cinayet için ayrı ayrı ceza verildi. Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı 7 kez idam cezası aldı.

1991’de Özal döneminde çıkarılan Terörle Mücadele yasası ile, idam cezaları 10 yıla, müebbet hapis cezaları da 8 yıla düşürüldü. Cezasının beşte birini çekenler de dahil bu durumdakiler yeniden suç işlememek kaydı ile şartla salıverildiler. Ancak birden fazla idam cezası alanların cezası iki idam için 20 yıl, üç idam için 30 yıl olarak hesaplandı.

Üç kez müebbet alanların cezası da 24 yıla dönüştü. Cezaevinden çıkanlardan bazıları da yeni suç işleyince infazları yandı ve daha önce aldıkları cezaların kalan bölümü de, mahkumiyete eklendi. Bu kişilerden bir bölümü, yeniden cezaevine girmemek için yurt dışına kaçtı.

banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir