Valilik Kararını Hiçe Saydılar

Adana'da 1 Haziran tarihinden itibaren öğle saatlerinde ve cumartesi günleri eczanelerin açık olması ile ilgili valilik kararına dikkate almayan çok sayıda eczanenin açılmadığı görüldü.

03 Haziran 2012 Pazar 09:08
Valilik Kararını Hiçe Saydılar

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 28 Mayıs'ta verilen 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkındaki Kanunun 36. maddesi uyarınca eczanelerin öğle saatlerinde ve cumartesi günleri açık olmasıyla ilgili önergesini kabul eden Adana Valiliği 29 Mayıs'ta 4. Bölge Adana Eczacı Odası Başkanlığı'na gönderdiği yazıyla alınan kararı bildirdi.

Yazıda söz konusu karar gereğince 1 Haziran tarihinden itibaren kentte faaliyet gösteren tüm eczanelerin cumartesi de dahil olmak üzere haftanın 6 günü öğle tatili olmaksızın halkın hizmetine açık bırakılmasının öngörüldüğü belirtildi.

Bu karar doğrultusunda kentte eczanelerin açık olması gereken ilk cumartesi günü birçok eczacının karara uymadığı gözlendi. Özellikle hastanelerin yoğun olduğu merkez Seyhan ilçesindeki Hacı Ömer Sabancı Caddesi'nde faaliyet gösteren eczanelerin kapalı olduğu görüldü.

Kentteki birkaç eczacı ise karar doğrultusunda eczanelerini açarak vatandaşlara hizmet vermeye devam etti.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş da konunun takipçisi olacaklarını, Adana hariç nüfusu 1 milyonun üstünde olan tüm şehirlerde bu uygulamanın olduğunu ifade etti.

Coş, uzun yıllardır hafta sonları çalışmayan eczacılar için bir geçiş süreci tanıyacaklarını belirterek, şunları söyledi:

"Arkadaşlara geçiş süreci tanıyoruz. Belli bir süre sonra ise buna uymayanlar hakkında gerekli işlemi yaparız. Amacımız vatandaşlarımızın ilaca ulaşmasını kolaylaştırmak. Nüfusu 1 milyonun üzerinde olup cumartesi günü kapalı olan tek il Adana'ydı. Bunu önleyip vatandaşlarımızın eczane bulmak için cadde cadde, sokak sokak dolaşmaması, 3 liralık ilaç için 5-10 lira taksi parası harcamaması için böyle bir karar alınmıştır. Bu karar kamu yararına ve hizmet gereklerine de uygundur. Geçiş süreci içinde eczacılarımızın uygulamaya uyum sağlayacaklarını ümit ediyoruz."

Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmayacaklarını belirtti.

banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir