Lahmacun'a Ermeni Kancası

Yrd. Doç. Dr. İlkay Gök, 'Ermeniler yurtdışında lahmacunu, Ermeni Pizzası adıyla satıyor' diyerek bir tehlikeye daha dikkat çekti.

04 Haziran 2012 Pazartesi 13:08
Lahmacun'a Ermeni Kancası

Ermenistan'ın lahmacuna sahip çıktığını belirterek Türkiye gündemine oturan Tahir Tekin Öztan'ın ardından bir uyarı da Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İlkay Gök'ten geldi.

Gök, "Baklavanın başına gelen lahmacunun da başına gelmesin" dedi. Türk yemekleri arasında lahmacunun önemli bir yere sahip olduğunu belirten İlkay Gök, şunları söyledi:

Tahir Tekin Öztan'ın işbirliğiyle lahmacunu dünyanın pek çok ülkesinden akademisyenin katıldığı uluslararası "˜6th Central European Congress on Food' adlı gıda kongresinde tanıtmak amacıyla çalışmalara başladığımızda, yurtdışındaki yemek sitelerinin çoğunda lahmacundan 'Ermeni pizzası' olarak bahsedildiğini gördük.

Türk siteleri dışında pek çok Amerikan yemek sitesi, bunun yanında diğer ülkelerin sitelerinin lahmacundan Ermeni pizzası olarak bahsetmesi tanıtım konusunda gerçekten ne kadar yetersiz kaldığımızı gösteriyor.

Uluslararası Tescil Şart

Baklavayı Yunanistan sahiplenmek istemişti, şimdi de benzer risk lahmacun için söz konusu diyen İlkay Gök, bundan dolayı en kısa süre içinde lahmacun başta olmak üzere Türk yemeklerinin uluslararası tescil alması gerektiğini söyledi.

banner624
Anahtar Kelimeler: DünyaErmeniLahmacunKancası

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir