CHP Büyük Ustaları Anıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Çukurova İlçe Başkanı Mehmet Çelebi, Ahmet Arif ve Orhan Kemal’in ölüm yıldönümlerinin aynı haftada olması nedeniyle yayınladığı mesajda edebiyatın iki devrimci ustasını saygıyla andıklarını bildirdi.

05 Haziran 2012 Salı 10:09
CHP Büyük Ustaları Anıyor

CHP Çukurova İlçe Başkanı Mehmet Çelebi yaptığı yazılı açıklamada, Ahmet Arif'in şiirleriyle Anadolu insanının acısını, hüznünü, coşkusunu arı Türkçesi ile anlattığını, hayatı boyunca ezilenlerin yanında yer alan ve onlarla omuz omuza mücadele eden bir usta şair olduğunu ifade eden CHP Çukurova İlçe Başkanı Mehmet Çelebi, Orhan Kemal'in ise yoksulun, işçinin, emekçinin haklarını hikayeleriyle dile getirdiğini vurguladı.

Çelebi, mesajında şöyle dedi:

“Ahmet Arif Nazım Hikmet'in izinden giderek her türlü gericiliğe karşı çıkmış, insana ve genel anlamda halka yönelik saldırılara, sömürüye hep karşı olmuştur. Çalışan fakirlerin yazarı olarak nitelenen Orhan Kemal, emeği anlatmış, ama kendi emeğinin değeri bilinmemiş toplumcu bir yazar, hayatının son günlerine kadar çalışmış, üretmiş, roman, hikaye, senaryo ve oyun alanlarında onlarca esere imza atmış bir kalem emekçisiydi. Orhan Kemal'in ruhu, bugün yalnızca onlarca roman ve yüzlerce öyküyle değil, yazarın yapıtlarında defalarca irdelediği haksızlık ve ayrımcılık gibi sorunlara karşı yürütülen canlı mücadeleyle de aramızda dolaşıyor. Hasan Hüseyin Korkmazgil'in deyimiyle, onlar, "bir kırmızı gül dalı şimdi uzakta.' Rahat uyuyun büyük ustalar. Sizlerin aydınlığını karartamayacaklar, ışığınız ışığımız olacaktır."

banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir