MHP'den Sahtecilik İddiası

Adana'da MHP'nin Tarım ve Çiftçilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Taylan Atar, piyasaya ticari değeri 'sıfır' olan sahte kimyevi gübre satarak haksız kazanç sağlandığını öne sürdü.

10 Haziran 2012 Pazar 15:13
MHP'den Sahtecilik İddiası

Taylan Atar, üniversitede yaptırdıkları analiz sonuçlarına göre 20-20 taban gübresinde yüzde 20 olması gereken azotun yüzde 3,5, yüzde 20 olması gereken fosforun ise yüzde 0.5 oranında çıktığını açıkladı.

Çukurova'da çiftçilerin yoğun şekilde pamuk, soya fasulyesi, mısır ekili alanlarda gübreleme yaptığını ancak kullanılan gübrelerin beklenen etkiyi göstermediğine ilişkin ihbarlar aldıklarını belirten Taylan Atar şöyle dedi:

"Bir fabrikanın sattığı gübreleri Çukurova Üniversitesi'nde tahlil ettirdik. Çıkan sonuca göre üre, nitrat, azot, fosfor gibi değerlerin, standart oranların çok altında olduğu tespit edildi. Analiz sonuçlarında 20-20 taban gübresinde yüzde 20 azot olması gerekirken yüzde 3.5, yüzde 20 fosfor olması gereken gübrede yüzde 0.5 gibi değerler çıkmıştır."

'ZATEN SIKINTIDA OLAN ÇİFTÇİYİ BİR DE SAHTEKARLAR VURDU'

Gübresi atılan, suyu verilen mısırda bir daha gübreleme şansı olmadığını, pamukta ise geç gelişim ve çiçek dökmelerinin çoğalacağına dikkat çeken Taylan Atar, şunları söyledi:

"Zaten ektiğinin karşılığını alamayan çiftçi, bu darbenin altından kalkamaz. İthalata öncelik veren politikalar, girdi maliyetlerinin yüksekliği gibi nedenlerle perişan olan çiftçinin sırtını şimdi de sahtekarlar yere vurmuştur. Tespit edebildiğimiz kadarıyla şimdilik yüzlerce üretici mağdur iken bu sayının ilerleyen günlerde çok daha fazla olacağı kesindir. Sahte gübrelerin ticari değeri sıfırdır. Bunun vebali büyüktür. Başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere Valilik ve İl Tarım Müdürlüğü gecikmeksizin olaya el koymalı, soruşturma açılmalı ve üreticinin mağduriyetlerinin giderilerek sahtekarlara gereken ceza verilmelidir."

Taylan Atar, numunelerin alındığı yerleri açıklamadı ve soruşturma açılması halinde ilgili makamlara verebileceklerini belirtti.

banner624
Anahtar Kelimeler: MHPAdanaSahtecilik

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir