İhsan Sabancı: Nasıl Yaşadı, Nasıl Öldü

İhsan Sabancı (1930, Kayseri – 1979, İstanbul) Sabancı Ailesi'nin 2. kuşak üyesi.

11 Ocak 2017 Çarşamba 03:26
İhsan Sabancı: Nasıl Yaşadı, Nasıl Öldü
İhsan Sabancı (d. 1930, Kayseri – ö. 24 Aralık 1979, İstanbul) Sabancı Ailesi'nin 2. kuşak üyesi.

1930 yılında Sadıka ve Hacı Ömer Sabancı çiftinin 6 oğlundan en büyüğü olarak Akçakaya, Kayseri'de dünyaya geldi. Diğer kardeşleri Sakıp (1933-2004), Hacı (1935-1998), Şevket (1936-), Erol (1938-) ve Özdemir (1941-1996)'dir, hepsi babaları tarafından kurulan şirketin büyümesinde katkıda bulunmuştur.

İhsan Sabancı okulu bırakıp futbol oyuncusu olma hayali kuruyordu. Babası ve kardeşlerinin aksine o iş dünyasıyla pek de ilgilenmiyordu. Bununla beraber babasıyla beraber ailesinin esas işi olan pamuk ticaretiyle uğraşsa da, vaktinin çoğunu Adana Demirspor tesislerinde geçiriyordu.

1953 yılında Yüksel hanımla evlendi, bu evlilikten Ahmet Yakup adında bir oğlu. Nur ve Güler (d. 1955) adında iki kızı oldu. İhsan bunun dışında imam nikahlı eşi olan Nevin Tenik ile evliliğinden üç çocuk sahibi daha olmuştur. Bunlar, Murat Sabancı adında bir oğul, Sevgi Sabancı ve Sevilay Sabancı (d. 1966) adında iki kız çocuğudur.

İhsan Sabancı 49 yaşında iken 24 Aralık 1979 tarihinde vefat etti. İhsan'ın kardeşi Sakıp'ın 2004 yılındaki ölümünden sonra; Sabancı Holding'in başına İhsan'ın kızı Güler Sabancı geçmiştir. (Kaynak: Vikipedia)

MEZARTAŞINDA NE YAZIYOR?
Adana'da o döneme tanıklık eden insanlar İhsan Sabancı'nın aile üyelerinden farklı bir insan profili çizdiğini söylüyor. Onlara göre Sabancı Ailesinin en büyüğü İhsan Bey, tevazu sahibi idi, halkın içinden çıkmazdı, karınca kararınca destek olur, yardım isteyenlerden kaçmazdı. Öldükten sonra mezar taşına 'Fakir dostu, Toprak dostu, Futbol dostu, İhsan Ağa, İnsan Ağa' yazılacak kadar gönüllerde taht kurmuştu. 

TERCİHİNİN BEDELİ AĞIR OLDU
Sabancı Ailesinin iş dünyasından uzakta durmaya özen gösteren İhsan Sabancı hayatı boyunca bu davranışının karşılığını görmekte gecikmedi. Ailesi imam nikahlı eşi Nevin Tenik ile olan beraberliğini hiç bir zaman onaylamadığı gibi, Nevin Hanımdan olan çocuklarını da kabul etmedi, aşk tercihinin bedelini hayatı boyunca ödedi.

SANTRAL PALAS MEKANI İDİ
O dönemlerde Sabancı Ailesine ait olan Santral Palas evi gibiydi. Güler Sabancı'nın da annesi olan, eşi Yüksel Hanım'ın yanına pek uğramaz, imam nikahlı karısı Nevin Hanımla da bozuştuğu zamanlarda Santral Palas'ta kalırdı. Ölüm de onu orada yakaladı.
Ticaret hayatına sıcak bakmayan, aile içi ilişkilerde de hep dışarda kalan İhsan Sabancı'ya uzunca bir süre sınırlı ölçüde maddi destek verildiği öne sürülüyor.

MİRASTAN FERAGAT MI ETTİRİLDİ ?
İhsan Bey'in yakın dostları olayı şöyle anlatıyor:
"İhsan Beyin ailesi tarafından Nevin Hanım ile olan beraberliği hiç bir zaman tasvip edilmediği gibi bu birliktelikten olan çocukları da kabul edilmedi. İhsan Bey nasıl ve kimler tarafından (!) kurgulandığı bugün bile soru işaretleri ile karşılanan bir oyunla saf dışı edilmek istendi. Aile dışı güç odakları tarafından hürriyeti kısıtlandı. İddiaya göre, bu durumdan kurtulması için ise feragatte bulunması istendi. Gözü korkan İhsan Bey, uzatılan evrakı imzalamak zorunda kaldı. Buna göre İhsan Sabancı'nın Nevin Tenik'ten olan çocukları, Murat ve Sevgi Sabancı bu nedenle hayatları boyunca mirastan mahrum kaldılar. Sevilay Sabancı ise bu evrakın içine girmekten tesadüfen kurtuldu."

GELECEK SAYIDA:
Avukat AYDIN COŞAR ve
İHSAN BEYİN SON GÜNLERİNDE 
NELER YAŞANDI?
banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir