JMO'dan kritik deprem uyarısı

JMO Adana Şube Başkanı Tatar, yönetim birimlerinin üzerine düşen görevi tam olarak yapmadığını savundu

15 Kasım 2017 Çarşamba 00:34
JMO'dan kritik deprem uyarısı
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Mehmet Tatar, 12 Kasım'da meydana gelen Irak depreminin, Türkiye'den Diyarbakır, Urfa, Mardin, Şırnak ve Hakkari ilerinde de hissedildiğini söyledi.

Türkiye'de de can ve mal kaybına neden olan depremler yaşandığına dikkat çeken Tatar, bu konuda yerel ve merkezi yönetim birimlerinin üzerlerine düşen görevi tam olarak yapmadığını savundu. Tatar şöyle konuştu:
"Tüm ülke sathında yerel ve merkezi yönetim birimlerimizin planlama, yapı üretimi ve denetimi süreçlerinde jeolojik-jeoteknik çalışmalara gerekli hassasiyeti göstermelerinin ne kadar yaşamsal önem arz ettiği bu yaşanan deprem ile bir kez daha görülmüştür. Ancak, gerek doğu ve güney doğu, gerekse ülkemizin farklı kentlerinde bina yapım sürecinde yapılması gereken zemin ve temel etüt çalışmalarının odamızın yaptığı tüm uyarılara rağmen yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu konuda  ilgili belediyeler başta olmak üzere; kamu kurum ve kuruluşlarını bir kez daha uyarıyoruz. Görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyenlere ilişkin iş ve işlemler derhal başlatılmalı, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini doğrudan ilgilendiren bina ve bina türü yapılar için ruhsat verilmeden önce etüt ve projelerinin mevcut İmar Kanunu'na uygun olarak hazırlanıp, hazırlanmadığı ve buna ilişkin denetim ve incelemelerin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği mutlaka kontrol edilmeli eksik veya hatalı etüt ve projeler iade edilmelidir."
banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir