Sözlü Adanalıları 'Çimme'ye Çağırdı

ADANA Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (ASKİ) ev sahipliğinde 2'nci Adana Su Zirvesi gerçekleştirildi.

24 Mart 2016 Perşembe 12:38
Sözlü Adanalıları 'Çimme'ye Çağırdı
ADANA Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (ASKİ) ev sahipliğinde 2'nci Adana Su Zirvesi gerçekleştirildi. Sheraton Oteli'nde yapılan zirveye, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü'nün yanı sıra çok sayıda davetli, alanında uzman akademisyenler, öğrenciler ve belediye bürokratları katıldı.

Suyla ilgili farkındalık oluşturmak ve tasarrufa dikkat çekmek için düzenlenen zirvede konuşan ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar, 2015'te yer altında yıllık 18 milyon metreküp su kaybı yaşandığını söyledi.

SÖZLÜ: SABAH AKŞAM ÇİMİN

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise ihtiyaç olduğu halde sudan tasarruf etmeyi 'cimrilik' olarak değerlendirdi. Adana'nın su sorunu yaşamadığını anlatan Sözlü, şöyle devam etti:

"Elektrik, su, kişi başı ve hane başı tüketimler refah toplumunun temel ölçütlerinden.
Biz size suyu ulaştırmalıyız. Adana'da havalar ısınıyor. Benden size tavsiyedir, hem yatarken hem de sabah kalkarken su içmeli, çimmelisiniz (Yıkanmalısınız.) Yoksa suyun bize sunacağı nimetlerden istifade edemeyiz.  Hücrelerimizin en temel kütlesi. Su, varlığımızın temeli. Biz, suyu size getirirken çeşitli sıkıntıları aşıyoruz. Onları ortadan kaldırıp suyu size götürüyoruz. Bunun siyasi propagandasını yapacak değilim ama insan olarak, fert olarak, toplum olarak dikkat edeceğimiz en önemli husus şudur ki, artık sularımızı kirletmeyeceğiz. Madeni yağlar veya karışımıyla suyun bulaştığı büyük kitleleri kirleten kimyasalları doğru kullanacağız."

BİLİMSEL TARTIŞMALAR YAPILDI

Zirvede, Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya 'Suyun Stratejik Önemi', Dr. Lütfi Şehsuvaroğlu 'Türkiye Su Zengini mi Su Fakiri mi? Su Savaşları Senaryosu Nasıl Boşa Çıkarılır?', Prof. Dr. Ülkü Yetiş 'Su Kalitesi Yönetimi ve Mikrokirleticiler', Prof. Dr. Halil Kumbur 'Dünya, Türkiye ve Ortadoğu Ülkelerinde Su Potansiyeli ve Karşılaşılan Sorunlar', Yard. Doç. Dr. Arda Özen 'İklim Değişikliğinin Tatlı Su Kaynaklarına Etkileri ve Potansiyel Uyum Stratejileri', Doç. Dr. Önder Metin ise 'Su mu İçiyoruz Yoksa Zehir mi?' başlıklı sunumlar yaptı. Zirve kapsamında 30 Mart tarihine kadar ASKİ Ekipleri kent merkezi ve ilçelerdeki okullarda su ve tasarrufla ilgili eğitim verecek. 26 Mart'ta ise su için farkındalık yaratmak amacıyla bisiklet turu düzenlenecek.
DHA
banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir