Bozma gerekçesi 'eksik ceza'

Hüseyin Sözlü'nün 5 yıllık hapis cezası istinaf mahkemesince bozuldu.

08 Haziran 2017 Perşembe 12:38
Bozma gerekçesi 'eksik ceza'
ADANA Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü'ye, Ceyhan İlçe Belediye Başkanlığı döneminde 'ihaleye fesat karıştırıp, görevini kötüye kullanmak' suçlamasıyla verilen 5 yıl hapis cezası Gaziantep İstinaf Mahkemesi'nce bozuldu.

Sözlü'nün yanısıra 5 belediye görevlisi ve sivilin bazı sokak ve caddelerin parke taşı ihalesinde, iş tamamlanmamasına rağmen tüm ödemeleri yaptığı ve eksik kalan işi de Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra ASKİ kanalıyla tamamlatmaya çalıştığı, böylece yaklaşık 3 milyon liralık kamu zararının oluştuğu iddiası ile açılan dava Adana 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Hakkında 19 yıla kadar hapis cezası istenen Başkan Sözlü 5 yıl hapis cezasına çaptırılırken, 'rüşvet' suçundan ise beraat etti.

Kararı temyiz eden Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Sözlü'ye verilen cezanın az ve rüşvet suçundan  cezalandırılması gerektiğini savunurken, sanık avukatları da 'cezanın yersiz olduğu' iddiası ile itirazda bulundu.

İtiraz üzerine dosyayı ele alan Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 10'uncu Ceza Dairesi, sanıklar yönünden yargılamada 'kısıtlılık bulunduğu, dosyada kati kabul belgesi olmadığını, ayrıca Sözlü'ye eksik ceza verildiği' gerekçeleri ile kararı bozup, dosyayı 'yeniden yargılama' amacıyla yerel mahkemeye gönderdi.

Sözlü, yerel mahkemenin karının ardından yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Başsavcısı ve yargıca hakaretten de 75 bin lira tazminata mahkum edilmişti.
DHA
banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir