Sözlü'nün cezası ve algı oyunları

Bilgi kirliliğinin en yoğun yaşandığı şehir neresidir...

08 Haziran 2017 Perşembe 00:58
Sözlü'nün cezası ve algı oyunları
Bilgi kirliliğinin en yoğun yaşandığı şehir neresidir diye sorsalar; duraksamadan Adana derim. 

Neden mi? 
Kamuoyunun yakından takip ettiği, Hüseyin Sözlü'nün Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 'rüşvet ve edimin ifasında fesat karıştırmak' suçundan görülen dava hakkında neler neler söyleniyor.

İnsanların yargıya şüphe ile bakmasına, güven duygusunun azalmasına neden olabilecek çirkeflik boyutlarında, 'yerel medyanın' bir kısmının kullanılması suretiyle dezenformasyon yaratılmak isteniyor.

Sonuç olarak, 6. Ağır Ceza Mahkemesi ve Cumhuriyet Başsavcılığı sağduyulu davranıp kurulan tuzağa düşmeden güzel bir biçimde bitirdiler. Karar Gaziantep Bölge İstinaf Mahkemesine temyiz edildi. 

İki gündür karar çıkmadan 'bozma haberi' (!) veriyor sözde bazı gazeteciler.

Çıtayı o kadar uçuk noktalara taşımışlar ki; güya, Hüseyin Sözlü'nün avukatları danıştay nezdinde, 6 ağır ceza mahkemesinin, İçişleri bakanlığından yargılama izni almadan yargılama yaptığını iddia ederek itiraz etmişler. Danıştay bu itirazı kabul ederse 6. Ağır Ceza Mahkemesinin kararı, istekleri doğrultusunda  'yok hükmünde' sayılacakmış..

Gülerler... 

'Adli ve İdari Yargılama Usulu' ile ilgili kanunları bilmeyenler ortaya karışık 'asparagas' haberler atıyor. Bu aslında bana göre cezanın onandığına karinedir. 

Diğer taraftan, temyiz incelemesinde mahkeme esasa geçmeden önce usule uygunluğu denetler. Bahsedildiği gibi yargılaması izne tabi olsaydı ki, (edimin ifasına fesat karıştırma suçunda bu şart aranmaz.) Dosya incelenmeksizin mahkemesine iade edilirdi. (Hakimler ve Savcılar talebe değildir

Bunun dışında adli ve idari mahkemeler görev ve yetki yönünden ayrıdır. 6. ağır ceza mahkemesinin verdiği kararı idare mahkemesi ve danıştay ortadan kaldıramaz, yok sayamaz. 

Bunlar kamu düzenine ilişkindir. İtiraza bakmaz. Re'sen gereğini yapar. 

Algınızla oynamalarına izin vermeyin. (Kutalmış K.)
banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir