Baro 'Kadın Hakları'na öncelik verecek

Adana Barosu Başkanlığına seçilen Veli Küçük kadın haklarına öncelik vereceklerini belirtti.

24 Ekim 2016 Pazartesi 13:39
Baro 'Kadın Hakları'na öncelik verecek

HAFTA sonunda yapılan seçimde Adana Barosu Başkanlığına seçilen Veli Küçük, yeni dönemde kadın haklarına öncelik vereceklerini belirterek "Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve farkındalığın artırılması amacıyla, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, eğitim kurumları ile işbirliği yapacağız" dedi.

Staj eğitim çalışmalarına toplumsal cinsiyet eşitliği konulu çalışma programları ekleneceğini vurgulayan Baro Başkanı Küçük, şöyle devam etti:

KADIN HAKLARINA ÖZEL ÖNEM

"Adli yardımda görev alan avukatlara yönelik '6284 sayılı ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair yasa' ile ilgili eğitim seminerleri düzenlenerek sertifika zorunluluğu getirilecektir. Şiddet mağduru kadına yeni yasa perspektifinde emniyet birimlerinde ve adliyede uygulanacak prosedür ve atılacak adımlarla ilgili broşür, afiş gibi yayınların düzenli ve aralıksız olarak dağıtımı yapılacaktır. Daha etkin düzenlenecek avukat hakları merkezinde kadın avukatların maruz kaldıkları şiddete yönelik bir birim oluşturulacaktır. Yeni adliye birasında avukatların da faydalanabileceği kreş ve bebek bakım odası yapılması konusunda etkin bir çalışma yapılacaktır."

ÜNİVERSİTEDE KADIN HAKLARI DERSİ

Veli Küçük, Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 'Kadın Hakları' dersinin seçmeli ders olarak okutulması konusunda çalışmalar yapılacağını da kaydetti.

GENÇ BARO MECLİSİ OLUŞTURULACAK

Baro Başkanı Küçük, Baro Meclisi'nin gerçek işlevi doğrultusunda faaliyet göstermesi yönünde adımlar da atacaklarını bildirdi. Küçük, "Daha katılımcı bir baro meclisi oluşturmak için gerekli kararlar alınarak yönerge değişikliğine gidilecektir. Ayrıca genç avukatların mesleki sorunlarının tespiti ve çözüm yollarını birlikte değerlendireceğiz. 0-5 yaş meslek kıdemine sahip meslektaşlarımızdan 'Genç Baro Meclisi' oluşturacağız" diye konuştu.

banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir