banner713

Çam kese böceğiyle mekanik savaş

ADANA Orman Bölge Müdürlüğü çam kesen böceğiyle mücadelenin ilk aşaması olan mekanik savaş tamamladı.

11 Ekim 2016 Salı 10:52
Çam kese böceğiyle mekanik savaş
ADANA Orman Bölge Müdürlüğü, genç kızılçam fidanlarının iğne yapraklarını yiyerek gelişimini engelleyen, fidanın kurumasına neden olan çam kesen böceğiyle mücadelenin ilk aşaması olan mekanik savaş tamamlandı.
Adana'nın Karaisalı İlçesi ile Osmaniye'de zararlının yoğun olarak görüldüğü bölgelerde yürütülen çalışmada 15 bin çam kesen böceği yumurta koçanı toplandı. Yumurta koçanları orman sahasından çıkartılarak böceğin çoğalması engellendi.
Çam kese böceği ile mekanik mücadele çalışmaları hakkında bilgi veren Orman Bölge Müdürü İsmet Erol, son yıllarda kuraklığın artması ve ekolojik dengenin bozulmasıyla çam kese böceği ile beslenen kuşlar, böcekler, parazit ve diğer canlıların sayısında ciddi bir azalma görüldüğünü söyledi.
Erol, buna bağlı olarak bazı genç ormanlarda bu zararlının kitle halinde üreme yaptığını ve ağaçlara zarar verdiğini anlattı. Erol, çam kese böceğine karşı ileri evrelerinde de biyolojik ve mekanik mücadele yöntemlerini kapsayan entegre mücadele yöntemlerini de uyguladıklarını ekledi.
DHA 

banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Sizce hangi belediye başkanı Adana için çalışıyor

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir