banner713

Senin Damarlarında Hangisi Var...?

İnsan vücudundaki damarların toplam uzunluğu 100.000 km kadarmış.

15 Ekim 2016 Cumartesi 19:05
Senin Damarlarında Hangisi Var...?

 SENİN DAMARLARINDA HANGİSİ VAR DİYENLERE CEVABIM:

 
İnsan vücudundaki damarların toplam uzunluğu 100.000 km kadarmış. Uzunluğu 100.000 km olan damarlardan ne akıyor acaba? Görünüşte kan (mı acaba?)
Yoksa el ele veren sevgi, şefkat, vefa, merhamet gibi insani vasıflar mı, yahut kin, öfke, kıskançlık gibi şeytani vasıflar mı?   

Senin damarlarında hangisi var diyenlere cevabım:
Eşref-i mahlukat olarak yaratmayı reva görmüş Yüce Allah'ıma edepsizlik etmemek adına ne şeytani özellikleri kendime yakıştırırım, ne de erdemli insan olmanın bütün özelliklerini taşıyorum diyerek kendimi beğenirim, kibirlenirim. Sadece iyi insan olma gayreti içinde olduğumu ve yaradılış amacıma uygun olarak hayatımı idame ettirmeye çalıştığımı söyleyebilirim.

Tabi bunları ifade ederken Yüce Allah'ın, her şeyi hakkıyla bildiğini, gördüğünü ve kalpleri çevirmeye gücünün yettiğini unutmamalıyız. "İçinizdekini en iyi Rabbiniz bilir." (İsra Suresi – 25).

Nasıl ki kan, kendisine addedilen görevi yerine getirerek karbondioksiti (zararlı maddeleri) solunumla vücut dışına atılması için akciğerlere taşıyorsa biz de insana yakışmayan olumsuzlukları, zararlı olan şeyleri duygu ve  düşünce bahçemizden atmalıyız.

Nasıl ki, çok sayıda hayati fonksiyonu olan kırmızı renkli sıvı, hücrelerimize oksijen taşıyarak, yaşamımız için gerekli olan faydayı sağlıyorsa bizim de hem kendimize hem de topluma faydalı olmamız gerekir. 

İlahi program çerçevesinde vazifesine sadık kalan bir damla kandan bile öğreneceğimiz ne çok şey var. 
Ayrıca kanın renginin kırmızı olmasının içinde evrensel sevgiyi barındırmasının bir göstergesi olduğu kanaatinde olduğumu da ifade etmek isterim. (Renklerin dili de kırmıznın sevgiyi temsil ettiğini söylemiyor mu?)

Şeytandan ırak, Yüce Allah'a yakın olmak ve yaşamsal kaynağımız olan bu nimetin hakkını verebilmek dileği ve ümidiyle sevgiler.
banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Sizce hangi belediye başkanı Adana için çalışıyor

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir