banner725

Beni kategorize etme

12 Ocak 2017, 00:10

Oldum olası insanı bir kalıba sokup kategorize ederek karşısındakini öteleyip pozisyon almasına neden olan soyut, içi boşaltılmış afaki kelime ve kavramlardan haz etmemişimdir.

'Türk – Kürt … Alevi – Sünni … Sağcı - Solcu … Laik – Antilaik … İlerici – Gerici … Çağdaş – Yobaz … Atatürkçü -  İrticacı' gibi.

Çünkü bütün kalıp ve dogmaların ortak noktası insanları kamplara ayırıp belirli bir fikrin, ideolojinin ya da akımın militanı haline getirmektir. Toplumun bu şekilde kutuplaşarak ayrışması kendisi gibi düşünmeyen ve yaşamayanlara karşı bir cephenin oluşumuna zemin hazırlayıp, toplumu önce ayrıştırmaya sonra çözülmeye nihayet karşılıklı boğazlaşma ve parçalanmaya kadar götürmeyle sonuçlanır.

Bu münasebetle... Beni (İsmail Göktürk) kategorize etme… bir gruba, hizip'e, fırka'ya hapsetme. Ben hiçbir grubun, hizibin, fırkanın militanı, partizanı değilim.

Beni bir cemaatle, tarikatla özdeşleştirme, ben hiçbir cemaat ya da tarikatın müntesibi, müridi ve bağlısı değilim.

Beni bir kalıba koyma, bana klişeler, ezberler üzerinden bakma. Ben kalıpların ve klişelerin adamı değilim. Beni statükonun, arkaik değerlemeleri üzerinden anlamaya çalışma.

Bu satırların yazarının (İsmail Göktürk) hayata, olaylara ve insana arkaik dönem ideolojilerinin gözleri ve kalpleri kör eden nobran söylemleri ile bakan, sadece fiziksel veya maddi dünyanın gerçeklerine dayanan... ahiret yurdunu, hesap, kitap, mizan ve haşr’ı yok sayan Pozitivizm’i kutsayan militan solculukla hiç işi olmamıştır.

Türklük şuur ve vakarına, İslam iman, aşk, ahlak ve aksiyonuna sahip, Türklüğü bedeni, İslamiyeti ruhu bilen, milletini teknolojik hamlelerle dünyanın bir numaralı devleti yapmak özlemi ile çırpınan Türk - İslam ülküsünden bi-haber dogma’larla örülü içerisinde akıl, izan, erdem, hikmet ve merhamet olmayan ilimsiz, irfansız, zavallı, taşkafalı, rantsever ÇAKMA ÜLKÜCÜ'lükle de  hiçbir zaman işim olmamıştır.

Yine, Kur'an ve Sünnet'in devre dışı bırakıldığı hurafe ve menkıbelerin ön aldığı, cemaat ve tarikat müntesibi olmanın cahiliye mantığı ile kutsanıp riyakârlık, menfaat ve çıkar hesaplarında sınırların yıkılarak ar damarların çatladığı ver Allah’ım ver bu zübük kulun helal haram bilmez ne verirsen yer denildiği, ritüel ve bid'at'larla çerçevelenmiş nadan bir din anlayışı ile de hiç mi hiç işim olmamıştır.

Bugün, birbirimizi sevmeme noktasında o denli sınırları zorluyoruz ki artık benim nefsim benim nefsim demeye, makam ve mevkilere, şan ve şöhrete, dünya metaının aldatıcı süsüne tapmaya, insandan put yapıp onu ululamaya...

Benim cemaatım, benim yolum demeye, benim hocam, benim kutbum, benim efendi hazretlerim demeye, 72 fırkaya ayrılıp parça parça olmaya ve sonunda da benden, benim meşrebim, cemaatim ve benim kutbumdan başkası cennete giremez şeklinde akla, izana zarar laflar etmeye başlamışız.

Sevgisizlik nedeniyle, birbirimizi kıskanmaya, bir kaşık suda boğacak kadar nefret etmeye, insandan ve dünya metaından putlar yapıp tapmaya, hevamızı ilah edinmeye, şeytanın adımlarını takip etmeye başlamışız. Böyle olunca da ilahi va'ad üzerimizde tahakkuk etmiş ve pislikler üzerimize yağmur gibi yağmaya başlamış. İşte bizim yapmamız gereken tek şey birbirimiz karşılıksız, koşulsuz, şartsız, beklentisiz sevmektir.
 
Bu bağlam da... Beni Yunus'u bildiğin gibi bil...
Bir avuç toprak 
Biraz da su'yum ben
Neyimle övüneyim
İşte buyum ben.

Ya da Mevlana'yı bildiğin gibi bil...
Sen dünyada benim adımı hiç mi duymadın? 
Ben bir hiçim, hiçim, hiçim!..
 
Veya Cahit Zarifoğlu'na  baktığın gibi bana da öyle bak...
Burası dünya! 
Ne çok kıymetlendirdik.
Oysa bir tarla idi;
ekip biçip gidecektik…
 
Ben ne statükonun bekçisi ne de köhnemiş düzenin savunucusu değilim. Ben, sadece 'ALLAH'a Özgece Bir Kulum. Ve BEN BİR İNSAN OLMAYA GELDİM... 

banner624

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner634
  banner708
  banner285
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Gönlünüzdeki Cumhurbaşkanı adayı kim?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  banner671

  sanalbasin.com üyesidir