Osmaniye'de kuduz karantinası

OSMANİYE'nin Düziçi İlçesinde kuduz olduğu belirlenen bir köpeğin 3 kişiyi ısırması üzerine karantina uygulaması başlatıldı.

26 Eylül 2016 Pazartesi 00:26
Osmaniye'de kuduz karantinası
OSMANİYE'nin Düziçi İlçesi'nde, kuduz olduğu belirlenen bir köpeğin 3 kişiyi ısırması üzerine karantina uygulaması başlatıldı.

İlçeye bağlı Gökçayır Köyü'nde sahipsiz bir köpek 10 yaşındaki F.U., 13 yaşındaki E.U. ve 18 yaşındaki K.U.'ya saldırıp ısırması üzerine çocuklar yakınları tarafından Düziçi Devlet Hastanesi'ne götürülerek kuduz aşısı yapıldı.

3 çocuk uzmanlar tarafından takibe alınırken, İlçe Gıda ve Tarım Müdürlüğü yetkilileri köpeğin kafatasını tahlil için Adana Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderdi. Yapılan tahlil sonucunda köpeğin kuduz olduğu tespit edildi.
Köpeğin ısırdığı hastalar tek tek evlerinde ziyaret edilerek hasta ve yakınlarına gerekli bilgilendirmeler yapıldı.
Köyün girişine 'Kuduz Risk Bölgesi' yazılı tabela asılıp gerekli uyarıların yapıldığı, bölgede bulunan bütün büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara kuduz aşısına başlandığı, karantinaya alınan bölgeye hayvan giriş ve çıkışının yasaklandığı belirtildi.

Gökçayır Köyü Muhtarı Mehmet Yıldırım, akşam saatlerinde başıboş bir köpeğin 3 çocuğu ısırdığını, köylüler tarafından öldürülen köpeğin Adana Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderildiğini ve tahlil sonucunda köpeğin kuduz olduğunun tespit edildiğini ifade etti.
Yıldırım, köpeğin kuduz olduğu anlaşılınca köyün karantinaya alındığını ve vatandaşların sağlık kontrollerinin devam ettiğini söyledi.

ELLEK BELDESİ'NDE KARANTİNA UYGULANIYOR
14 Eylül'de Düziçi İlçesi'ne bağlı Ellek Beldesi Çevlik Mahallesi'nden kuduz şüphesi üzerine Adana Veteriner Araştırma Enstitüsü'ne gönderilen şüpheli köpek kafasında kuduz hastalığı belirlenmiş, olayla ilgili 104 kişinin tedavisine başlanmıştı.
DHA
banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir