banner725

Ceyhan'ı Bitirdi Sırada Adana Var

04 Şubat 2013, 09:55
Ceyhan'ı Bitirdi Sırada Adana Var
Halk arasında  ‘Çok Laf Yalansız, Çok Para Haramsız Olmaz’ şeklinde tereddütlü olaylara farklı anlamlar yükleyen bir söz vardır.

14 yıl öncesine kadar iki yakası güçlükle bir araya gelen Hüseyin Sözlü’nün bugün sahip olduğu akıl almaz servetin temelinde bu sözler ne derece etkendir, bilemiyoruz?

Geriye dönelim…
Sözlü, 18 Nisan 1999 seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi adayı olarak ipi göğüslediğinde ilçe, sonuçları itibarı ile büyük bir felakete imza atan Ceyhan depreminin yaralarını sarıyordu. 

Dünya, 27 Haziran 1998 tarihinde meydana gelen 145 kişinin ölümüne ve binlerce kişinin evsiz kalmasına neden olan depreme kayıtsız kalmamış, yabancı ülkelerin yanı sıra başbakanlık öncülüğünde, Sabancı Ailesi gibi dev şirketler ve STK’lar, Adana Valiliği emrine tahsis edilen milyonlarca dolar karşılığı proje taahhütü, nakdi ve ayni yardımlarla talihsiz ilçe halkının yardımına koşmuşlardı.

Bunca para nereye sarf edildi? Ceyhan için neler yapıldı kimse bilmiyor.
Akibet bugün dahi sır olmaya devam ediyor.

DSİ’nin bordrolu elemanı Hüseyin Sözlü, Ceyhan depreminden 10 ay sonra belediye başkanı seçildiğinde kimsenin tanımadığı sıradan bir kişilikti.

Yakın dostları, Sözlü'den laf açıldığında 'Devlet babanın verdiği para ile ayın 20’sinden sonrasını eş dost desteği ile geçinebildiğinden' söz ediyorlar.

Emeği ile geçinen her insan gibi o da güç şartlar altında yaşıyordu. O dönemlerde bir dostunun kıyak yaparak adeta hediye ettiği ‘arkadan ittirmeli’89 model düldülden’ başka bir şeyciği yoktu. 

Muhterem pederini soracak olursanız, onun da ayağına giydiği çorabından başka bir mal varlığı bulunmuyordu.
Adı, 'Çokçapınar'lı Ali' idi, oğlu başkan olduktan kısa süre sonra 'Ali Bey' Oldu.
Meşhur hazine mülkü de bu sayede ‘Ali Baba’nın Çiftliği’ olarak anılmaya başladı.

Sözlü, başkanlık koltuğunda oturduğu 14 yıl içinde ölümlü bir insanın ‘mucizeler dışında’ kazanması mümkün olmayan devasa bir mal varlığı üzerinde saltanat sürüyor.

Ceyhanlıların ‘Tekfur Sarayı’ olarak adlandırdığı, Bizans Gotik mimarisi tarzındaki, Cumhuriyet Mh. 134 Sk. Numara 8 adresindeki süper lüks villanın 1.5 triyon liraya mal olduğu, bugünkü değerinin bu miktarın en az 5 katına eriştiği söyleniyor.

Hatay Belen’de başkanlar (?) sokağında 2 trilyonluk yayla evi, Adana’da toplam değeri 5 trilyon lirayı aşkın daireler, Ceyhan’da dükkanlar, konutlar, keş (peşin) para ile alınan trilyonluk tarlalar, araziler  BMW x5 zinciri, babasının ve kardeşlerinin üzerine kayıtlı taşınır taşınmaz mallar…
Ve daha neler neler ??
Belediye başkanlığından aldığı maaşı yemesin de biriktirsin, şakşakçıları da soldan sağa-yukardan aşağı toplasınlar çarpsınlar bakalım ne kadara ulaşır?


Geçtiğimiz tarihlerde basında deprem etkisi yaratan trilyonlar değerinde ‘Tüberkülozlu Sığır Çiftliği’ olayı hatırlardadır.
Devletin karantina altına aldığı çiftlikten tüberkülozlu hayvanları kaçırarak kesime götürdükleri sırada yakalanan, onun harcinde sırra kadem basan bir dolu veremli hayvanın etlerinin nerelerde pazarlanıp mutfaklarımıza girdiğini, sütlerinin hangi akibete uğradığının hesabını vermek istemeyen bir kişiden,
Ceyhan Belediye Başkanından,
Adana'nın Müstakbel Belediye Başkan adayı (!)
Hüseyin Sözlü’den bahsetmek istiyoruz…

. . .
Başkanlık süresince 14 yılda ne yaptığına gelince;
Çalıştı da mı, buldu, para mı ona koştu???
Cevabını Allah'a, vereceğine eminim.
Yüce Allah kimlerin günahını affedeceğini, kimlere ebedi ceza verip 'manevi kelepçe' takacağını yine en iyi kendi bilir.


Dünün bordro mahkûmu,
Bugünün ülkücü siyaset komprodoru Hüseyin Sözlü Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.
Diğer bir deyişle, 'Kendi Kendine Gelin Güvey Oldu.’

Her şeyden önce sormak gerek…
Sözlü’nün Büyükşehir’e aday olma hakkı var mı?
Kâğıt üzerinde evet!
Peki: Ahlâken, vicdanen..??
. . .

Bir kere önünde kazanılmış hakkı öyle ya da böyle elinden alınan bir Aytaç Durak örneği var.
Durak öldü mü?
Adaylıktan mı vazgeçti?
Sözlü adına feragât mı etti?

Gerçi, sağda solda ‘Durak beni destekliyor’ diye sıkı(lı)yor ya,
Palavranın kaynağı kendisi ise ‘Külliyen Yalan!’
Durak’ın Sözlü'yü desteklediği falan yok.
Durak’ın en belirgin sözü: ‘Beklemedeyiz…’
Sözlü bu sözü kendi adına söylenmiş bir vaat olarak görüyorsa kaidesi açık yatmaya alışmış demektir.

Fare olmadan çuval delmeye çalışan Hüseyin Sözlü daha aday adayı bile olmadan kendi adını ortaya atıyorsa bir değil birkaç kez ayıp ediyor.
Üstelik sadece Durak’a karşı da değil…
Bu ayıbı ülkücü tabana karşı yapıyor.

. . .
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seyfettin Yılmaz’ın gönlünden de geçiyor. Yılmaz bunu basınla paylaştı.
Yılmaz’ın ‘Adaylık Durak’ın hakkıdır, ancak Durak olmazsa adaylığı düşünebilirim’ sözü ahlaki bir duruştur.
Bu anlamda kendisini tebrik etmek gerekir.
Sözlü’nün ‘yırtık dondan çıkar gibi’ ortaya atlaması diğer aday adaylarına karşı saygısızlık değil midir?

Geçtiğimiz seçimlerde dağa taşa para yağdıran Çokçapınar’lı Hüso’nun Ceyhan’da harcadığı paranın 6 trilyon lirayı bulduğu söyleniyor.
Muhtemeldir ki, bu para Adana için misillerce artacaktır.
Dün bir bugün iki, daha şimdiden Adana’daki bilboardlar, duvar afişleri ve bilumum sergi alanlarına şakşaklı posterlerini astırmaya başladı.
Sözlü hemen her günü fırsat sayarak İstanbul basınına tam sayfa ilanlar veriyor.
Kaynağı nereden? Bu paraları kim karşılıyor?

MHP’nin şimdiki yöneticilerini geçtik.
Orası zaten işgal altında...
Kimi kime soracaksınız?

Öğrenilmesi gereken esasen şu olmalı:
Düzgün müfettişler neden gönderilmiyor?
İnançlı, 'art niyetsiz' hakkaniyetle soruşturulmuyor?
Küfe'siz olanlar (!) neden tercih edilmiyor?

Başbakan, 
İçişleri Bakanı
Adana Valisi,
‘Kağıttan Kaplan’ın neyinden, neresinden korkuyorlar?

Durak’tan farkı nedir,
Bilsek de ona göre konuşsak…

Ve de öğrensek...
'Az gelişmiş ülkenin taze soğanı...'
"Gariban Hüso Nasıl Zengin Oldu?"

DİP NOT: MHP İl Başkan Yardımcısı Av. Elif Kılıçarslan'ın Hüseyin Sözlü'nün Büyükşehir adaylığı için kulis yaptığını ve çeşitli organizasyonları kurguladığını öğrendim. Böylesi bir yaklaşımın etik dışı bir davranış olduğunu, Kılıçarslan'ın tarafsız olması gereken il yöneticiliğinden derhal istifa etmesi gerektiğini belirtmek istiyorum. Bu olayın peşini bırakmamaya kararlı olduğumun bilinmesini isterim. (ae)banner624

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 27 yorum mevcut

  • ahmet karık @garip 2 yıl önce yorumlandı

   ceyhanın anasını *** kaldı Allahını seven artık bu adamı bana savunmasın 3 dönemdir ceyhge09canı deyiştiremeyen sözlü adanayımı deyiştirecekmiş adananın yanında sen kimsin seni biz adanaya getirmekle en büyük hge09catayı yaptık biz dedik adana çocuğudur sözünden dönmez dedik ama senin maksadın belediyecilik deyilmiş senin maksadın adanayı yemekmiş hge09ciç kusura bakma sen bir daha adanayı hayal bile edemessin akpadam gibi adam çıkarsaydı sen götüne bakıp giderdin ama zannetmeki adana bunun hesabını senden sormaz zannetme sen delikanlı gibi soruyorum ceyhana ne yaptın Allah için tutturmuş bil yol gidiyorsun ama zanndersem o yolun sonuna gelmiş bulunuyorsun sözlü adamına göre muamele yapıyorsun ben sana 20 binlira versem beni işe alırsın demi ama kusura bakma hdp ye oy veririm ama bir daha Allahın üzerine yemin ettim mhp ye oyum olmaz belediyenin içine hakan ibiliyi koymuşun ibilinin bana dediyi sadece bana biraz destek çıkarmışın dedi ama büyük şehir duymasın dedi sizin

  • fatma turkmen 2 yıl önce yorumlandı

   Ya yemis paralari simdide onun,bunun ekmegiyle oynuyor ya care yokmu

  • adsız adanalı 4 yıl önce yorumlandı

   kardeşim iyi de bu adam bu kadar kötü başkandı da 2-3 dönem üstüste siz seçmediniz mi bunu.. madem hizmeti yoktu niye seçtiniz.. adanaya başkan olunca tanıdım ben bu adamı.. bunun kadar sosyal katılımcı sürekli girişimlerini gördüğüm başkan yok...

  • mehmet tan 4 yıl önce yorumlandı

   belediye vebelediyeye bağlı kurumlarda hep yakın akraba var çalışan.ewet ceyhan berbat halde.çok merak eden gelip bakar ne yol var ne sürekli akan suyu.

  • Sadikderda 5 yıl önce yorumlandı

   Eger yazildigi gibi dogruysa ve Ceyhan'i yiyip bu kadar olduysa, Allah muhafaza Adana'ya gelse nasil olur??? Kayseri, Gaziantep, Hatay ve daha tek tek sayamadiklarim aldi basini gidiyor memlektim Adanaysa birakin yerinde saymayi geriye gidiyor...
   Adanama hak yemeden sadece hakkini alarak ve vererek hizmet edecek birini belediye baskani yapsin Allahim...

  • kartal 5 yıl önce yorumlandı

   yav kardeşim dürüst gazetecilik yapıyorsunuz!da neden bu adamlar adayadaylığını orda burda açıklamadan önce bunları ortaya çıkarmıyorsunuz?yada savcılığa belgenizle suç duyurusunda bulunun halkın sesi ! iseniz . milleti zan altında bırakmayın yediyse mahkemeye çıksın zaten cezasını alır.

  • durmuş ali 5 yıl önce yorumlandı

   milliyetçiyiz türkçüyüz derler her yerde. bir başa gelsinde görün bakalım kimi tanıyacak. ailecek hatta çalışanlarıda dahil kabadayılıkta diyecek yok. parti için değil adana için hizmet edecek halktan birini seçin

  • pusathan yörük 5 yıl önce yorumlandı

   facebook sayfamda ithal aday geleceğine sözlü aday olsun demiştim bu sözlüyü her şartta desteklediğim için değil sadece bir tercihti gazete yazmış haklı ise gazeteci sözlünün adanada yaşamaya dahi hakkı yok haksız ise versin mahkemeye sustursun bir camia zan altında kalmasın sözlüye tepkim alemdar öztürkü harcadığında olmuştu ki hala tepkim devam ediyor bunlar doğru ise Allahından bul sözlü değilsede çık açıkla ben bu haberi face de paylaşırım

  • ceyhanlı 5 yıl önce yorumlandı

   arkadaş ceyhana gelmiş sormuş soruşturmuş hüseyine iyi adam diyor.kime sordun hüseyinin özel kaleminemi sordun.bilmediğin şeye yorumyapma.

  • melikşah sayılgan 5 yıl önce yorumlandı

   huseyin başkanım 14 yıldır bu azim ertan gazetecimiydi evet peki bu 14 yıldır neden sesi soluğu cıkmadıda adaylığınız acıklanınca gariban huso oldunuz cıkın acıklayınız eminim sizden mutlaka bir talebi olmuş ve siz yerine getiremeyince bunları yazmaya başladı sevgili okurlar bu adamın durustluğune inanmıyorum cunku araştırdım ceyhanda gercektewn adam gibi adammış yolun acık olsun başkanım

  • abdullah özdemir 5 yıl önce yorumlandı

   siz birdenasıl mhp.lisiniz kimin şakşakcısınız acaba musluk acanmı var sıze

  • Amacın Nedir 5 yıl önce yorumlandı

   Sayın Adana Haber Net Yetkilileri Sizin Amacınız Nedir? Bu Olay Neden Birden Çıktı Benm Düşüncem Kesin Siz ceyhan da bşe yapacaktınız buna sözlü engel oldu ondan böyle haber yapıyosunuz bana göre

  • AHMET YILDIZ 5 yıl önce yorumlandı

   CEYHAN'IN İÇİNDEN BİR GEÇEN 3 DÖNEM GÖREV YAPAN SÖZLÜ'NÜN NE KADAR BECERİKSİZ OLDUĞUNU GÖRECEKTİR. CEYHANLILAR 3 DÖNEM SONRA İŞE YARAMADIĞINI ÖĞRENEBİLDİ. ADANA'YA MI GELECEK ALLAH KORUSUN.

  • adanalı 5 yıl önce yorumlandı

   ceyhan ne olacak başkan büyükşehire aday olursa ? asıl bu sorunun cevabı önemli,ceyhan çantada keklik mi ki ?

  • ozan 5 yıl önce yorumlandı

   allah sözlüyü bildiği gibi yapsın ,
   kardeşlerinin ..rar partileri ve yakalttığı kıprısa gidecek ...ucu...ceyhan a ne hizmeti var bu sözlünün..........erkekse tekrar ceyhandan aday olsun.............görelim .ak koyun kara koyunu..............

  • EDİTÖR'den 5 yıl önce yorumlandı

   95.7.157.38 IP numaralı adresten yorum gönderen Ersoy Demirci isimli okurumuz bir kaç dakika sonra bu kez de Ertuğrul Kara ismi ile aynı tarz bir yorum göndermiştir. Etik kurallar çerçevesinde bu yorum yayınlanmamıştır. Kamuoyunun bilgisine sunulur.

  • melikşah sayılgan 5 yıl önce yorumlandı

   azimi beye eger itham etiğiniz doğruysa sorumlu gazetecilikte tebrikler ederim şayet bir pazarlık veya cıkar ilişkileri olursa bu haberde tabiki hoş olmayacak cunku ben bu haberi takip edecem araştıracam yorummu ona göre yazacam

  • CEYHANLI 5 yıl önce yorumlandı

   YAHU BU ADAM SATIN AILINMIS OLSA GEREK BOYLE GAZETECI OLURMU AYIPTIR GUNAHTIR CEYHAN GIBI BIR YERDE MHP DEN 3 DONEM KAZANMISSA SAYGI DUYULMALI BENCE

  • ersoy tezcan 5 yıl önce yorumlandı

   azmi bey neden muhalefete muhalefetlik yapar acaba? iktidara söyleyecek lafı yokmu?hüseyin sözlü ile kan davasına dönüştürdünüz bu işi siz..hiçde şık olmuyor bilesiniz..emin çölaşanlaşmak bu olsa gerek sanırım.melih gökçekle yaptığı bütün boks karşılaşmalarında nakavt oldu biliyorsunuz.sözlüyü çok sevenlerde sevmeyenlerde çıkacaktır nihayetinde bir siyasetçidir belediye başkanıdır..ama bir başkan 3 dönem ceyhan gibi bir yerde başkanlık yapıyorsa halkın teveccühüne mazhar oluyorsa saygı duyacaksınız.sevmeyebilirsiniz bu kişisel tercihinizdir.bilin istedim.

  • adanalı 5 yıl önce yorumlandı

   sözlü kardeşlerinden dolayı kaybeder mazallah adanaya gelse büyükşehir kardeşlerine yetmez ne yani 15 yılda ceyhanı parismi yaptı daha yolu kaldırımı yapılmayan mahalleler var ceyhanın nüfusu 108.000 ceyhan parismi oldu 2009 seçimlerinde ekmek fabrikası yapacaktı, nehrin karşı tarafına atlı spor tesisleri anfi tiyatrolar spor tesisleri hani ne oldu mazidemi kaldı bunlar, üç beş kendini bilmez çıkıyor burada yalakalık olsun diye sözlüyü övüyorlar vallahi ceyhandan adaylığını koysa yine kazanamaz sözlü kısacası siyasi hayatı artık tehlikede basından okuyoruz yaptıklarını

  • alperen 5 yıl önce yorumlandı

   NE GARİP. BU ÜLKENİN BAŞBAKANI GEMİCİKLER ALIYOR.İSVİÇREDE 8 TANE MİLYARLIK HESABINDAN SÖZ EDİLİYOR.2012 DE ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN 1 MİLYAR HARCIYOR. BUNA RAĞMEN GELİRİNİN AZLIĞINDAN YAKINIYOR.AZMİ BEY H SÖZLÜ NÜN PEŞİNDE.BİRİLERİ BU İŞ İÇİN GÖREVLENDİRMİŞ SANKİ. HAYDİ HAYIRLISI.

  • CEYHANLI 5 yıl önce yorumlandı

   *** *** ADANA DADA İYİ GÖTÜRÜR YOLSUZLUKLARINI CEYHAN BİLİYOR .....VAKTİ GELİRSE ADANALILARA BELGELERİYLE İYİ ANLATIR GÜN YAKIN ADANA YAKIN SÖZLÜ MEMET ŞAHİNLE B..K ALIR ADANAYI....

  • memet 5 yıl önce yorumlandı

   adanalılar kafayı yemiş olmalı..bazı şeyler yaşanmadan anlaşılmazmış..onlarda bir yaşasın görsünler..önce küfüre ,kabadayılığa,maçoluğu hazırlayın kendinizi...ne ananız,ne bacınız kalacak.hadi hayırlısı...

  • suan zirvede maalesef 5 yıl önce yorumlandı

   adanada sik sik nabiz yokluyorum firsat buldukca soruyorum maalesef suanda zirvede cok konusuluyor.yani diyecegim siz ugrastikca bu adam bir numara olacak...

  • hüsnü 5 yıl önce yorumlandı

   yanındakileride götürecekmi acaba..onu merak ediyorum.çünkü hüseyin yalnız götüremez.bir kere kardeşleri kesin,erol bilenide götürürse çok iyi olur çünkü;nasıl ***ğini o çok daha iyi bilir, mehmet şahin *** gözü oda olmalı ...hem iyi götürürler hemde **ı **z ayakları ohh ne ala.şimdiden ağızlarının suyu akmaya başlamıştır..

  • BOYLE OLMAZ EFENDI 5 yıl önce yorumlandı

   SIZ BU SEKILDE ADAMI TAVAN YAPTIRACAKSINIZ.YAPMAYIN YA AYNI TAYYIP GIBI ADAMI MAGDUR YAPIYORSUNUZ BASIMIZA DIKECEKSINIZ.SIZIN NE YAPMAK ISTEDIGINIZ MECHUL FAKAT SIZIN GIBILER YUZUNDEN BU ADAM HER ZAMAN BELA OLMAYA DEVAM EDECEK...

  • garip 5 yıl önce yorumlandı

   reno sunun jantları da çelikmiş

  TÜM YORUMLAR
  banner634
  banner708
  banner285
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Gönlünüzdeki Cumhurbaşkanı adayı kim?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  banner671

  sanalbasin.com üyesidir