Çocuğumun yemek seçme inadını nasıl kırabilirim?

27 Kasım 2017, 14:15
Çocuğumun yemek seçme  inadını nasıl kırabilirim?
İpek KIZILOLUK
Yemek düzeni her gelişim dönemi basamağı gibi bebekliğin ilk gününden beri düzene oturtulması gereken durumdur.

Yeni doğan bebek genellikle herhangi bir sıkıntısı yoksa 2-3 saate bir uyanır fizyolojik ihtiyaçlarını karşılar ve akabinde tekrardan uykuya geçiş sağlar. 2-3 ay sonra bu uykular yerini gözleme bırakır ve bebek dünyayı anlamlandırmaya başlar. Haliyle uyku süreleri de azalır.

6'ıncı aydan sonra bebeğin rutin yemek düzeni ek gıdalarla birlikte süslenir. Burada dikkat edilmesi gereken unsur bebeğin ihtiyaçlarının zamanında gerektiğince karşılanmasıdır. Beslenme düzeni oluştururken, verilen öğünlerin bebeğin veya çocuğun uyku düzenine göre her gün aynı saatte verilmesine özen gösterilmelidir. Unutulmamalıdır ki bebeğe gösterilen bu özen, onun kendini güvende hissetmesine olanak sağlayacaktır.

Tekrar altını çizmek de yarar görüyorum. Tıbbi bir rahatsızlığı olmadığı sürece karnı doyan, uykusunu alan, tuvaletini yapabilen bebeğin gün içerisindeki ihtiyaçları sağlıklı karşıladığı için diğer işlevlerine güvenli ve sağlıklı devam edecektir. Huzurlu, güvende ve mutlu hissedecektir.

Ek gıdaya geçtikten sonra düzenli sürdürülen yemek öğünleri bebeğin tercihine göre değiştirilirse bebek bu davranışı ilerleyen dönemlerde de çok güzel kullanacaktır. Çocuklarınızın kabul etmediği öğünler için alternatif sunmayın. Bu alternatifler çocuklarda istediğini yaptırma duygusunu pekiştirmektedir.

Danışanlarımla yaptığım görüşmelerde yemediği öğünleri tamamlamak için cici bebeli süt, ballı süt veya alternatif sağlıksız kavanoz mamaları kullandıklarını paylaşmışlardı. Onlara şöyle açıklama yaptım: "Sağlıklı besinler ve öğünler hazırlamalısınız.  Uzun süreli kullanma tarihi olan besinler sağlıksızdır. Bebeğinizin bağışıklık sistemini iyileştirmez. Yemek yemeyen çocuk yoktur.
Alternatif sunan anne-baba tutumları çocuğun kafasını karıştırır ve ailenin sunduğu iyilik halini istediğini yaptırarak çok güzel kullanır."

Yemek düzenini oluşturmak ve yönetmek çok zor değildir. Başlangıçta ağlama krizleri ve isteksizlik yönetilebilinirse sonrası için aileye büyük kolaylık olur. Ancak öğünleri destekleme süreci yönetilemez ve alternatif sunulup çocuğun dediği yapılırsa sonrası dönemlerde aile, daha büyük sıkıntılara girmektedir.

banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir