Büyükşehir Türkçe öğretecek

Büyükşehir Suriyeli mültecilerin Türkçe öğrenmesi için çalışma başlattı.

07 Mart 2017 Salı 09:20
Büyükşehir Türkçe öğretecek

ADANA Büyükşehir Belediyesi Suriyeli mültecilerin Türkçe öğrenmesi için görev alacak eğitimcilere yönelik akademik çalışma başlattı.

'Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi, Eğiticinin Eğitimi Sertifika Programı' Çukurova Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi (TÖMER), Adana Büyükşehir Belediyesi ile Adana İnsanına ve Kentine Hizmet Vakfı tarafından hayata geçirildi.

Avrupa Birliği Projesi'nin ilk ayağı olan etkinlikte Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Yabancı Dil Eğitimi ve Sınıf Öğretmenliği bölümlerinde okuyan ve mezun olan katılımcılara, yabancılara Türkçe eğitimi konusunda alanında uzman öğretim elemanları tarafından eğitim verilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Elemanı ve Adana İnsanına ve Kentine Hizmet Vakfı üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Tuğrul Kara, 27 Şubat - 10 Mart tarihleri arasında Tarihi Kız Lisesi'nde (Adana Kültür ve Sanat Merkezi) gerçekleşecek eğitime yaklaşık 40 kişinin katılacağını söyledi.

Kara, programın içeriği hakkında şu bilgileri aktardı:
"Bugün itibariyle ülkemizde misafir olarak yaklaşık 3 milyon Suriyeli mülteci yaşamaktadır. Bizler onlarla çarşıda, pazarda ve yaşamın her safhasında karşılaşmaktayız. Bu yüzden Suriyelilere Türkçe öğretilmesi konusunda özellikle Adana'da büyük bir ihtiyaç ortaya çıkmıştır. Bu açıdan 10 gün sürecek 'Eğiticinin Eğitimi Programı'nı planladık. Başta Çukurova Üniversitesi TÖMER ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı'ndan olmak üzere, pek çok üniversiteden gelen öğretim üyesi bu eğitimde görev alacak. Bu programı tamamlayan öğrencilerimiz Avrupa Birliği projelerinde, özel kurslarda, devletin ilgili birimlerinde iş sahibi olabileceklerdir."

Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan da "Göçle gelen insanları anlamak onların sorunlarını aktarmak açısından ihtiyaç duyulan bir eğitim. Eğitim sonrası Belediyemizin destekleriyle nitelikli eğitimin artacağına inanıyoruz" diye konuştu.

banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir