ÇÜ ile Tunus arasında akademik işbirliği

C.Ü. ile Tunus devlet üniversiteleri Sousse ve Carthage arasında işbirliği anlaşmaları imzaladı.

01 Kasım 2016 Salı 12:48
ÇÜ ile Tunus arasında akademik işbirliği

ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) ile Tunus devlet üniversiteleri Sousse ve Carthage arasında işbirliği anlaşmaları imzaladı. Buna göre çevre ve ziraat alanlarında akademik işbirliği yapılacak.

Bu yıl çeşitli tarihlerde Türkiye ile Fas arasında üniversiteler arası ilişkilerin geliştirilmesi için çeşitli etkinlikler yapıldı. Fas'ın başkenti Rabat'ta Kuzey Afrika ülkelerinin katılımıyla 1. Fas - Türkiye Üniversiteler Arası İşbirliği Forumu düzenlendi.

Foruma Türkiye'yi temsilen Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Fas Büyükelçisi Ethem Barkan Öz ile aralarında ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar'ın da bulunduğu heyet katıldı.

Görüşmelerde öğrenci değişimi, bilimsel işbirliği, ortak proje yönetimi ve akademisyen değişimi konularında ortak çalışma yapılması kararlaştırıldı.

Ayrıca iki ülke için ortak tarih, medeniyet ve felsefe alanlarında işbirliği projelerinin desteklenmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Daha sonra Tunus Devlet Üniversitelerinden Sousse ve Carthage heyetleri Çukurova Üniversitesi'ne gelerek incelemelerde bulundu.

ÇÜ'de çevre ve ziraat alanlarında akademisyenlerle görüşen heyetle ziraat ve mühendislik mimarlık fakültelerinin araştırma ve eğitim olanaklarıyla, ziraat fakültesinin tarım uygulama alanları, akademik çalışmaları ve bölgenin tarımsal potansiyeli hakkında bilgi aldı.

Heyetlerin ziyareti sonunda Sousse ve Cartage Üniversiteleri ile ziraat ve çevre alanlarında akademik işbirliği, öğrenci değişimi, ortak akademik proje yapılması konularında işbirliği anlaşması imzalandı.
DHA

banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir