banner700

ÇÜ'de kaybolan diller anlatıldı

ÇÜ Türkoloji Araştırmaları Merkezi Kültür Evinde düzenlenen konferansta kaybolan diller anlatıldı.

08 Kasım 2016 Salı 11:40
ÇÜ'de kaybolan diller anlatıldı

ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Türkoloji Araştırmaları Merkezi Kültür Evi'nde düzenlenen konferansta 'kaybolan diller' anlatıldı.

Her hafta farklı konu ve konularda uzman isimleri konuk eden Türkoloji Araştırmaları Merkezi Kültür Evi'nde, bu hafta ÇÜ Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Sofu konferans verdi.

Prof. Dr. Sofu 'Kaybolan Diller' konulu sunumunda dünyada yaklaşık 6-7 bin dil olduğunu söyledi. Sofu, dünya nüfusunun yüzde 90'ının 100 dili konuştuğunu, geri kalan yüzde 10'luk dilimin ise 6 bin dil ile iletişim kurdğunu anlattı.

Prof. Dr. Sofu konuşmacı sayısı 100 binin üzerinde olan dillerin güvende sayıldığını ve bunların 600 civarında olduğunu söyledi. Sofu, Afrika'da 2 bin 92, Amerika'da bin 2, Asya'da 2 bin 269, Avrupa da 239, Pasifikler'de bin 310 dil konuşulduğunu anlatarak şöyle devam etti:

"Dünya nüfusunun çoğu çok dilli. Ancak batılı toplumlarda daha çok tek dillilik görülüyor. Bu toplumlar diğer dillerle okul döneminde karşılaşıyor. Çoğu toplumlar neden çok dilli? Tarihsel ve siyasi hareketler, emperyalizm ve sömürgecilik. Ekonomik bedellerle göçler. Dünyanın çeşitli bölgeleri arasında artan iletişim. Sosyal ve kültürel kimlik, azınlık dillerinin korunması ve yeniden canlandırılmasına yönelik ilgi. Eğitim ve dini nedenlerle göçler buna gerekçe gösterilebilir."

ÇÜ Türkoloji Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik, sunumunun ardından Prof. Dr. Sofu'ya teşekkür plaketi verdi.

banner624
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner22
banner635
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ'ı başarılı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir