15 bin lira maaşla vinç operatörü aranıyor

AKAMDER Başkanı: Karslıoğlu, 'Uçak pilotundan fazla ücret alan operatörler var.'

13 Ağustos 2017 Pazar 14:20
15 bin lira maaşla vinç operatörü aranıyor
ADANA Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, yüksek maaş ödemelerine rağmen vinç ve iş makinesi operatörü bulamadıklarını, sektörün bu konuda büyük sıkıntı yaşadığını söyledi.

Konuyla ilgili sosyal medyada haberler yer almasının ardından kendisini çok sayıda operatörün arayarak tepki gösterildiğini anlatan Karslıoğlu, "Uçak pilotundan fazla ücret alan operatörler var" dedi.

AKAMDER Başkanı Karslıoğlu, inşaat sektöründe çalışan mühendislerin 2 bin 500 ile 3 bin lira arasında maaş aldıklarını belirterek, "Ama dozer operatörleri ya da vinç operatörleri ise 15 bin liraya kadar çıkan maaşla çalışıyor" dedi. Ailelerin çocuklarını mühendis yada bir kamu kuruluşunda çalışmaları isteğiyle okuttuklarını anlatan Başkan Karsıloğlu şöyle dedi:
"Çok doğru bir yaraya parmak bastığımızı düşünüyoruz. Aileler torpil arıyor iş arıyor. Sınavlara giriyor. Biz de diyoruz ki okuyamayan çocuklarınızı bir operatörün yanına yağcı olarak başlasın ve sonuna kadar meslek sahibi olsun. Bakanlıkları bu konuda uyarıyoruz. Sektörümüzde böyle bir kanayan yara var. Operatörlük teknoloji geliştiği için bu makineler çok güvenli. Bu araçlar oldukça da konforlu. Uçak pilotundan fazla alan operatörler var." 

'HER ZAMAN İŞ VAR'
Konuyla ilgili medyada haberlerin yayınlanmasının ardından operatörlerin kendilerini arayarak tepki gösterdiğini söyleyen Karslıoğlu şöyle devam etti:
"Bu sektördeki piyasayı neden düşürmeye çalışıyorsunuz. 'Bu meslekteki kişi sayısını yükseltirsen maaşımız düşecek' diyerek tepki gösterdiler. Bu sektöre devlet büyüklerimiz el atmalı. Her ilde kurulan mühendislik mimarlık fakülteleriyle piyasa mühendis mimar doldu. Bu tarz mesleklere devlet ön ayak olmalı. Okuyamayan çocukları göndersinler yetiştirelim. Sektör tamamen anlamsız bir rekabet haline gidiyor. Bu sektörde operatör artsa da iş her zaman var. Önü açık bir meslek."
DHA
banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir