Manav tezgahlarında 'yapay patates' şoku

Son günlerde hızla yükselen patates fiyatları yabancı firmalar için yeni kazanç kapısı araladı.

14 Nisan 2017 Cuma 09:20
Manav tezgahlarında 'yapay patates' şoku
Türkiye'de son günlerde hızla yükselen patates fiyatları yabancı firmalar için yeni kazanç kapısı araladı.

Türkiye’deki patates fiyatlarının hızla yükselmesi karşısında harekete geçen 'Xiang Farm' adlı Çinli Biyogenetik firması Türkiye'ye yapay patates ihraç etmeye başladı.

Yapay patates tamamıyle sentetik yollardan üretilen, besin değeri normal patatese göre 2 kat fazla olan ama çok daha ucuza mal edilen bir ürün.

Tamamen zararsız

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Xiang Farm firması başkanı Luen Hi, ürettikleri yeni ürünün temel gıdalara ulaşmakta zorlanan Türkiye veya diğer yoksul ülkelerdeki halkın gıda sorununu ortadan kaldıracağını, bununla beraber tarım için doğal alanları tahrip etmek zorunda kalınmayacağı için doğaya da zarar vermeyeceğini belirterek şunları söyledi: "Patates bir çok ülkede halkın temel gıdaları arasında. O yüzden uzun zamandan beri bu ürünün üzerinde çalışıyoruz. Ortaya çıkardığımız ürün sentetik olmasına karşın tamamen zararsız. Eğer bu ürünümüz tutarsa firma olarak pirinç, mısır gibi diğer ürünleri de geliştirmeyi düşünüyoruz" dedi.

Manavlar tepkili

Öte yandan kilosu 50 kuruştan satılan Çin patatesi üreticileri isyan ettirdi. Üreticiler tarımın bitme noktasına geldiğini ifade ederek, tüketicileri Çin malı sebze-meyve tüketmemeleri konusunda uyardılar.
banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir