Milletvekili Tümer'den 'anız' rezaletine kesin çözüm

Anız yangınlarının atıkların elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle önlenebileceği kaydedildi.

10 Eylül 2017 Pazar 15:11
Milletvekili Tümer'den 'anız' rezaletine kesin çözüm
CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana'da büyük sorun haline gelen anız yangınlarının, tarımsal atıkların elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle önlenebileceğini söyledi.

Tarımsal artıkların elektrik enerjisine dönüştürüldüğü Adana'daki Pakmil Fabrikası'nın hayata geçirdiği 'Biyokütle Tesisi'nde incelemelerde bulunan Tümer, fabrika yöneticileri Ali Milli ve Rafet Milli'den bilgi aldı.

Sıfır karbon salınımıyla doğaya zarar vermediği açıklanan tesis sayesinde mısır anızı başta olmak üzere pamuk ve ayçiçeği saplarının yakılarak elektrik enerjisine dönüştürüldüğüne tanık olduğunu söyleyen Tümer, bunun Çukurova kentleri için bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Tarımsal artıkların yakılarak işlendiği tesiste aylık 1 milyon kilovat saat elektrik enerjisi ürettiklerini belirten Ali Milli, amaçlarının üretim kadar anız yakılmasının da önüne geçmek olduğunu söyledi. Ali Milli, bu yöntemle çiftçilerin tarlasını temizlediklerini, Adana'da kurulacak yaklaşık 100 yeni tesisin kentin elektrik ihtiyacını karşılayacağını belirtti.
banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir