Pozişder: Aşırı yük işsizlik nedeni

Poz-İş Der Başkanı Pekduraner, iş hayatındaki temel korkunun işsizlik olduğunu söyledi.

25 Ocak 2017 Çarşamba 22:50
Pozişder: Aşırı yük işsizlik nedeni
Pozitif Yaklaşım İş Hayatını Geliştirme Derneği (Poz-İş Der) Başkanı Özlem Pekduraner, İş hayatındaki rekabetin yoğun olduğu gerçeğinden hareketle, iki-üç kişinin yapması gereken işin bir kişiye yüklendiğini, iş kaybetme korkusu ile çalışanların o işi yapmak zorunda bırakıldıklarını söyledi.

Poz-İş Der Başkanı Özlem Pekduraner, daha sonra şu görüşlere yer verdi:
"Ucuz işgücünün olması dolayısıyla yerlerinin kolay doldurulabileceği sebebiyle çalışanlar işini kaybetme korkusuyla sesini çıkarmayıp, verilen her işi yapmak zorunda kalıyor. Birden çok işle ilgilenen kişi bu işi tek başına yürüttüğü için de hastalandığında izin alamıyor ya da yıllık izin imkanını bulamayabiliyor."

Pekduraner, sözlerine şöyle devam etti. "Görev tanımının dışında çok sayıda sorumluluk yüklenen çalışanın iş yerindeki verimi azalır. Birden fazla işi yapmak zorunda olan, yeteneğini ve beceri düzeyini aşan çalışanın stres oranı yüksek olur.

Stres oranının yüksek olması çalışanın ruh ve beden sağlığını olumsuz yönde etkiler.

İşyerlerinin başarısının büyük ölçüde çalışanlara bağlı olduğununun bilincinde olarak çalışanların gösterdiği performans gözardı edilmemelidir.

Özellikle işini başarıyla tamamladığında maddi ya da manevi olarak ödüllendirilmeli, çalışanlara görev tanımının dışında iş yüklenmemelidir.

Çalışanın işyerine katkısını, memnuniyetini  artırmak amacıyla aşırı iş yükünü önleyici ve azaltıcı yöntemler belirlenmelidir."
banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir