Suni tohumlamada yeni dönem

Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse suni tohumlama konusunda eğitim verileceğini söyledi.

15 Kasım 2016 Salı 11:56
Suni tohumlamada yeni dönem

ADANA Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca suni tohumlama kayıtlarının 2017 yılı başından itibaren internet ortamında tutulacağını, bu nedenle Adana'da çalışan veteriner hekimlere eğitim verildiğini söyledi.

Veteriner Hekimleri Odası'ndaki eğitimin açılışında konuşan Nihat Köse, suni tohumlamada mobil uygulamaya geçilmesi ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

BAKANLIĞA UYARI
"Kayıtların düzenli tutulması hayvan sahiplerinin destekleme kayıplarına uğramasının da önüne geçecektir. Suni tohumlama uygulamaları hayvan ıslahının en önemli ayaklarından biridir. Şu anda ülkemiz büyükbaş hayvanların yüzde 85'i yıllarca yapılan tohumlama çalışmaları ile melez ya da kültür ırkına dönüşmüştür. Bu vesile ile bakanlığın çıkarmaya hazırlandığı suni tohumlama yönetmeliğinde tohumlamanın lise veya dengi bir okul mezunu tarafından yapılabileceği yazılmakta."

"Bu yönetmeliğin çıkması durumunda yıllarca hayvancılığın ıslahı için verilen emekler boşa gidecek. Kısa sürede hayvancılığımız geriye doğru evirilecektir. Bakanlığımıza sesleniyoruz suni tohumlama sağlıklı hayvana yapılır. Hayvanın sağlıklı olduğuna da ancak veteriner hekim karar verebilir. Bu nedenle yönetmelikteki bu değişiklikten derhal vazgeçilmelidir."

Köse, internet ortamında suni tohumlama kaydı tutulabilmesi için İl Müdürlüğü'nden izin alınması gerektiğini hatırlattı, ayrıca işlemde gerekli cep telefonu, tablet ve bilgisayarlar konusunda açıklama yaptı.
DHA

banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir