Üreticinin destek beklentisi

Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru isabetli hamlelerle üretimin arttırılabileceğini söyledi.

07 Şubat 2017 Salı 11:20
Üreticinin destek beklentisi

ADANA Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, doğru zamanda ve uygun oranda açıklanacak fiyat farkı destek miktarının Türkiye'nin petrol ithalatından sonra en fazla döviz harcadığı yağlı tohumların üretimini arttırabileceğini söyledi.

Doğru, 2017 yılında uygulanmaya başlanan Milli Tarım Projesi ile Türkiye'nin bitkisel ve hayvansal ürün ihtiyaçlarının, mevcut toprak, iklim ve sulama imkânları çerçevesinde daha verimli karşılanabileceği inancında olduğunu belirtti.

Milli Tarım Projesi ile çiftçinin en çok yakındığı konu olan destekleme ödemelerinin zamanlamasının da düzenlendiğine dikkat çeken Mutlu Doğru, tarih olarak, üreticilerin girdilerini almak için finansmana ihtiyaç duydukları mart ve eylül aylarının duyurulduğunu dile getirdi.

Çiftçinin Türkiye'nin ihtiyacı olan bitkisel ürünlerin üretimine yönlendirilebilmesi için, fiyat farkı destek miktarlarının çiftçi ekeceği ürüne karar verip, tohumunu almadan önce açıklanmasında yarar olduğunu kaydeden Doğru, "Özellikle iklim şartlarının uygun olduğu yıllarda Çukurova'da şubat sonunda ekim yapıldığı düşünülecek olursa, bu destek miktarlarının bir an önce açıklanması, çiftçimizi doğru yönlendirme açısından uygun olacaktır" dedi.

DESTEKLE ÜRETİM ARTAR

Türkiye'nin ithalatta petrolden sonra en fazla dövizi yağlı tohumlar ve ham yağa harcadığını belirten Doğru, şunları söyledi:

"Oysaki doğru ve zamanında yapılacak bir destekleme ile ülkemizin yağlı tohum üretimi arttırılabilir. Kurlar ve tarımsal üretimdeki maliyet artışlarını da göz önüne alarak pamukta 0.90 TL/Kg ve soyada 0.80 TL/Kg fiyat fark desteği açıklanması Çukurova'daki pamuk ve soya ekimini arttıracaktır.
Böylece mısır ekimi de azalarak son yıllarda yaşadığımız düşük mısır fiyatının da önüne geçilecektir."

banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir