banner673

Bayırbucak Türkmeni Cuma'nın boyu uzamayacak

Tümör nedeniyle boyu 2 metre 32 santimetreye ulaşan Suriyeli Cuma Türkmen'in boyu artık uzamayacak.

23 Ekim 2016 Pazar 10:49
Bayırbucak Türkmeni Cuma'nın boyu uzamayacak

BAŞINDAKİ tümör nedeniyle boyu 2 metre 32 santimetreye ulaşan Suriyeli sığınmacı 23 yaşındaki Cuma Türkmen'in büyüme kıkırdakları, hormonlarına uygulanan tedavi sonucu kapandığı için artık boyu daha fazla uzamayacak.

Suriye'de iç savaş başlayınca 7 kardeşi, anne ve babası ile birlikte 2012 yılında Türkiye'ye gelerek Osmaniye'deki çadır kente yerleşen Bayırbucak Türkmeni Cuma Türkmen, çok uzun boyu nedeniyle kamptaki sağlık ekibinin dikkatini çekti.

Doktorların kontrol ettiği Cuma Türkmen, boy uzaması nedeniyle Suriye'de tedavi gördüğünü ancak savaş başlayınca bunun yarım kaldığını söyledi.

Halk arasında 'Hipofizer devlik' olarak tanımlanan 'gigantizm' rahatsızlığı saptanan Cuma Türkmen, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Endokrinoloji Servisi'ne başvurdu. Ayakkabı numarası 54 olan Cuma Türkmen tedavi altına alındı.

"YAKIN İLGİ GÖSTERİYORLAR"
Boyunun uzamasından şikayet eden Cuma Türkmen, en çok ayakları ve belinde ağrı olduğunu söyledi. Uzun boyu nedeniyle kendisine yakın ilgi gösterildiğini ve kısa boylu insanların kendisine biraz garip göründüğünü belirten Cuma Türkmen, tam olarak iyileşip normal insanlar gibi yaşamak istediğini söyledi.

Yaklaşık 3 yıldır Cuma Türkmen'in tedavisini üstlenen Prof.Dr. Murat Sert, "Cuma Türkmen'in rahatsızlığı toplumda çok sık görülen hastalık değil. Hipofiz bezindeki tümöre bağlı, aşırı büyüme hormonu salgılanmasına bağlı bir hastalık" dedi.

AMELİYAT OLACAK
Osmaniye'den aralıklarla gelen Cuma Türkmen'in tedavisinin sürdüğünü anlatan Prof.Dr. Murat Sert, şunları söyledi:
"Hastamızın boy uzamasının yanında eklem rahatsızlıkları, şeker hastalığı, kalp fonksiyonlarında olumsuz etkilenme gibi sorunları var. Ayrıca toplum içinde kendini rahat hissetmiyor. Bu hastalık 1 milyonda 2-3 kişide görülür. Büyümesini istemiyorduk. İlaç ve iğne gibi tedavilerle büyüme hormonu salgılayan hipofiz bezindeki tümörüne müdahale ettik. Hastamız 2 metre 32 santimlik uzunluğa ulaşmıştı. Büyüme kıkırdaklıkları artık kapandığı için daha fazla uzamasını beklemiyoruz. Çünkü büyüme kıkırdakları kapanınca boy uzaması durur. Bu hastamızın hipofiz bezinde büyümesine neden olan hormon salgısı ise devam ediyor. Hastanın çocukken Suriye'de geçirdiği ameliyatlar başarılı olmamış. Beyin cerrahları hastalığa neden olan hipofiz bezindeki kitlenin çıkarılması gerektiğini düşünüyor. Bunun yanında radyoterapi ve ışınlama yöntemiyle tedavi de sürüyor. Daha önce başarısız ameliyatlar olduğu için şimdi yapılması planlanan ameliyat daha riskli ancak gerekli adım atılacak."

banner624
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner22
banner635
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
B.Şehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü görevinden alınmalı mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner674

banner671

sanalbasin.com üyesidir