banner725

İnci SALAR Yazdı - Türkiye için kritik günler

Elbette ki bugün karşı karşıya kaldığımız Ortodoğu'yu ..

01 Ekim 2017 Pazar 21:40
İnci SALAR Yazdı - Türkiye için kritik günler
Elbette ki bugün karşı karşıya kaldığımız Ortodoğu'yu ve tabiki bizi de etkileyen kritik günler neredeyse 15 yıldır göstere göstere geliyordu.

Neden 15 yıldır, çünkü O günlerde ortaya çıkan BOP'u hatırlayalım; dönemin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, 7 ağustos 2003 beyanında, "22 ülkenin sınırı ve rejimi değişecek" demişti ve Türkiye'nin de bunların içinde olduğunu belirtmişti.

ABD'nin Büyük Orta Doğu Projesi ile beş temel hedefi vardı:
1- Orta Doğu'nun kontrolünü ele geçirmek.
2- İsrail'in güvenliğini garanti altına almak.
3- Zengin petrol ve doğalgaz kaynaklarının denetimini sağlamak.
4- Avrupa Birliği, Çin ve Japonya'yı bölgedeki ekonomik zenginliklerden uzak tutarak, rekabette öne geçmek.
5- Var olduğunu iddia ettiği 'İslâmi terör'ü bitirmek...

İşte bugün domino etkisiyle cereyan etmekte olan olaylar da bu beyanın gözle görülür kanıtı oluyor. Nedense o gün BOP denen projeyi sadece Türkiye iyi analiz edebilmişti.

Hani bugün Erdoğan'a diyorlar ya; "Neden Suriye ile, Eset ile iyi ilişkilerin vardı" diye? Ve hatta arkasından Barzani ile iyi ilişkiler yürütüyordu, çünkü bu böl-yönet projesi gümbür gümbür geliyordu yoksa ABD'nin burada ne işi vardı?

Artık bizim tarafımızdan yaşanan acı tecrübelerle öğrenilmiş, emperyal sistemin 'Böl-Yönet' projesinin tüm sistematik taktiği ayan beyan biliniyor. Terör örgütü peydahlama, gelmek için, girmek için, taarruz için sebep oluşturma, kaos düzeni hazırlama, hassas noktaları kaşıma, taraf basın ile dünyada kendi lehlerine algı oluşturma..Tüm açığa çıkmış kodlar uzar gider..

Malesef ki bu sistematik enstrümanlar birer birer devreye girdi, önce Esed tüm uyarılarımıza rağmen eliyle düştü ve şimdi de Barzani ayan beyan kandırıldı.

Aylardır yazdığımız bir analiz var; önce Barzani ile Kuzey Irak'da referandum, sonra PYD ile Suriye'de referandum, sonra bu gelişmelere seyirci kalırsak Türkiye Kürtlerini de rüzgarlarına alarak PKK ile Türkiye'de referandum. Sonra birleştir 
BÜYÜK KÜRDİSTAN!

Bu analizimizin ikinci ayağına geçtiğimiz günlerde net bir şekilde Suriye'den onaylar nitelikte cevap geldi. 
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, DEAŞ'ı yendikten sonra Suriyeli Kürtlerle özerkliğin konuşulabileceğini açıkladı. Bu da demek oluyor ki ABD, Suriye ile anlaştı ve ilk sorulacak soru da şu ki, ne verdi de anlaştı?

Elbette ikinci soru da şu; İsrail de Barzani'ye ne verdi de anlaştı?

Baktığınız zaman bölmeyi hayal ettikleri ülkelerin yularlarını ele geçirmişler. Türkiye, Katar ve İran dışında kalan tüm Arap ülkelerini de müstemlekeye bağlamışlar. Şimdi işte o yüzden Türkiye, İran ve Katar ile uğraşıyorlar. Bugün Astana görüşmelerinde  bu birlikteliği mutlak duruma getiren koşullar en elverişli hal almıştır. Rusya’nın bölgede bizimle birlikte olması iki açıdan çok önemlidir;

İlki; Rusya'nın gücü münasebetiyle katkısı, ikinci olarak da; emperyal ülkeler bir bölgeyi bölüp sömürmeye iki sebepten dolayı gelir, ekonomik ve kapital sebeplerden ve kendilerinden başka palazlanan güçlerin sınırlarını bölerek zayıflatmak için..

İşte Rusya'nın da bu artık ayyuka çıkan BOP'dan bir nevi intikam alma hakkı var ki, bu da bir nevi bizim konjonktürel olarak işimize yarayacak bir gelişmedir.. Afganistan'ı karıştırarak Rusya'yı bölen emperyaller, hemen arkasından da Doğu Avrupa'yı da bölerek hem oradaki Rusya gücünü bitirmiş hem de Rusya'ya bir nevi komşu olmuşlardı. Şimdi Rusya asıl bu sebepten dolayı Ortadoğu'da ülkelerin bütünlüğünü korumalarına katkı sağlamak istiyor.

Sonuç olarak geldiğimiz son noktada Kuzey Irak ve Türkiye dahil Tüm kuzey Ortadoğu'ya dağılmış milliyetçi Kürtleri vatanlaştırmak ütopyası ile milli duygularından kaşıyorlar.. Kuzey Irak'ta ve Türkiye'de yaşayan tüm Kürt kardeşlerimizin bu oyuna gelmemesi için elimizden geleni yapmak zorundayız, zira kanan yanıyor. Saddam kandı yandı. Esed kandı yandı, şimdi sıra Barzani'ye geldi.

Yazımın başında da yazdığım gibi, Kürdistan ola ki kurulsa, Barzani'ye mi burakacaklarını düşünüyorlar. Yahut Kuzey Irak'da milliyetçi Kürt kardeşlerimiz ve Türkmen kardeşlerimiz barış ve demokrasi içinde mi yaşacaklarını düşünüyor?

Saddam nasıl yok edildiyse amaçlarına ulaşır ulaşmaz Barzani de aynı kaderi yaşamayacak mı? Türkiye'de Türklerden çok Kürtleri katleden seküler PKK, Kürdistan'da milliyetçi Kürt, yahut dindar kürt bırakacak mı sanıyorlar? Kurmayı planladıkları Kürdistan,milliyetçi Kürtlerin kafasındaki Kürdistan değil, bunu iyi görmeleri lazım. Büyük Kürdistan'ın tek varlık nedeni İsrail'in uydu devleti olma projesidir.

İşte bu gerçekleri çok iyi analiz etmeden, ütopyasındaki hayale kapılmış hiçbir Kürt kardeşimizin bu rüzgara kapılmaması gerekiyor.

Her ne olursa olsun, her şartta ve her zorlayıcı koşulda dahi bu ülkeyi kimse bölemez ve bizi Kürt kardeşlerimizden hiçbir güç ayrı taraflara atamaz. Tek isteğimiz, bu kardeşliğimizin, kimse ölmeden, olaylar kızışmadan herkesin bu oyunu görmesi ve kardeşçe, el birliği ile emperyal güçlere başaramayacaklarının mesajını en başta vermesi.

Biz bu bahçe kapısını açtığımız için köpekler içeri girebiliyor. Biz kenetlenemiyoruz, birleşemiyoruz. Mezhebinden meşrebinden ırkından ayırıp duruyoruz birbirimizi.
Şimdi rasyonel akılda, İslam'da birleşelim.
banner624

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner746
  banner747
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Sizce hangi belediye başkanı daha başarılı

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  banner742

  sanalbasin.com üyesidir