Güle güle ABD, Hoşgeldin Çin ..!

13 Ağustos 2017, 07:08
Güle güle ABD, Hoşgeldin Çin ..!
İnci SALAR
Bir önceki yazımda ABD'nin dış politikalarda zayıfladığını, küresel süper güç rolünden daha içe dönmek zorunda kaldığını ve bunun sebebinin ise ülke içinde çıkan kargaşa ve Trump karşıtı çatlak seslerin yükselmesine bağlamıştım.

Daha geçtiğimiz günlerde ABD'de ünlü bir gazete de şu manşet atılıyor: 'ABD= Amerika Anarşi Devleti.' Bu da gösteriyor ki, yeni oyunların medya ayağı rolünü oynamaya başlamış..

Şimdi diyebilir miyiz, Trump gladio tarafından tam da bu yüzden başkan yapıldı? Öncesinde alınmış bir karar var gibi görünüyor, mesela ABD'nin fişinin çekilmesi, süper güç rolünden emekli edilip, gücün el değiştirilmesi.. Peki bu kararı verenler kim? Tabiki 'Küreselcilerin' yani Yahudi Diasporası'nın ana karargahı İngiltere..!

Tarihte ilk olarak vatansız Yahudilerin İspanya ve Portekiz üzerinden dünyayı sömürmeye başlaması ardından İspanya ile ters düşmesi sonucunda, İspanya'nın Yahudileri kovması üzerine küresel sömürü rotasını İngiltere üzerine kırmışlardı. O günden sonra da İngiltere ile dünya sömürüsü başlamış oldu.. Çok geçmeden İngiltere yapımı ABD kuruldu ve işler ABD üzerinden yürütülmeye başladı, para birimi dolar ile birlikte küresel iktidar zaman içinde zirvede yerini buldu.

Şimdi ABD'nin miadını dolduran kararda sadece İngiltere değil ABD'nin derin gladyo'sunun da ortak kararı olabilir. Çünkü yıllar içinde tırmanan ABD/Yahudi ortaklığının ayyuka çıkmış haline sert tepkiler çığ gibi büyüdü ve ABD bu durumdan zor anlar yaşamaya başladı. Son yıllarda ufaktan BM'de İsrail'i eleştirmeye başlaması da bu imajı yıkma çabasıdır. Başka bir değişle belki de artık ABD emekli olmak istiyor, kasası artık şişti, mal varlığını yaptı ve artık emekli olmak istiyor. Sadece altın rezervi bile artık torununun torununa yeter, şimdi içe dönüp, ayaklarını uzatıp emekliliğinin tadını çıkarmak istiyor.. Olamaz mı?

Şimdi sorulması gereken soru şu ki, yerine kim geçecek? Bilindiği gibi 'İngiltere Küresel Diasporası' tarafından yıllardır Çin hazırlanıyordu.. İlk adım olarak Çin'i liberal ekonomiye geçmesini sağladılar, ardından parasını dolara endekslemesini sağlayarak özgürleştirdiler ve artık Çin'in küresel güç olma yolunda önü açılmış oldu..! Arkasından, şimdilerde Çin'in parası yuanı altına endeksleyeceği konuşuluyor. İşte bu plan tam olarak doları ve ABD'nin sahadan çekilmesini sağlayacak son vurucu darbe olacaktır..

Şu an dünya rezerv para birimi dolar ancak Çin'in Yuan'ı dünya rezerv para birimi olmasa bile altına endekslediği taktirde, dünya bankaları ve çok uluslu şirketler altın endeks garantisinden dolayı enflasyon kaygısı olmayacağı için Yuan'ı tercih edecekler. Bu durumda dünyadaki bütün dolarlar satılmaya başlayacak. ABD'ye dönecek olan bu bütün dolarlar ellerinde şişecek ve nihayet ABD hiper enflasyon canavarıyla karşı karşıya kalacak.

Peki Çin bunları kendi özgür iradesiyle mi planlıyor? Onları önce liberal ekonomiye ardından parasını dolara iendekleyen ve şimdi de altına endekslemeyi düşünen ve uygulatan güç kim? Elbette ki adres belli. 2009 yılında Çin Parasının dünyada dolaşım seviyesi %1 seviyesinden bugün %19 seviyesine yükseldi. 5 yılda gelinen bu durum planların başarıyla yürüdüğünün göstergesidir.

Ardından Çin, Asya Altyapı Yatırım Bankası'nı neden kurdu, çünkü bu banka aslında yeni İMF'nin adresidir. Gelecekte İMF o tarafa kaydırılacak ve şunu da söyleyelim Türkiye'de Asya Altyapı Yatırım Bankası'na 'bölgesel ve kurucu üye' statüsünde katılım sağladı.

Yine bu açıdan da bir çok kez kurduğum aynı cümleyi kurarak Türkiye'nin Rusya ile bu düzen içinde de bir şuur anlaşması olduğunu söyleyelim. Rusya'da tıpkı Türkiye gibi bu oluşuma dahil oldu ancak Rusya'nın 'Yahudi Küresel Sistemi'ne bir alerjisi olduğu biliniyor. Bu oluşum içinde o yüzden Türkiye ile birlikte olması çok önemlidir. İşte bu yüzdendir ki, Türkiye bunu çok erken görüp rotasını Asya'ya kaydırmıştır.

Asyanın yükselmesi Türkiye'ye de fayda sağlayacaktır çünkü, Çin bu kıymetli havza da Türkiye'ye muhtaç. Şimdi diyebilirsiniz ki, Türkiye'nin henüz bölgede bir gücü yok, doğrudur işte izlenen yeni politikalar erişilmek istenen bu güç olacaktır.

Maç'ı bir puan galip başlatan gerçek Türkiye'nin jeopolitik konumudur ve bu her türlü elverişli jeostratejik yapıyı kaçınılmaz kılar. Bunlar Erdoğan'ın hayalleri ancak tek başına yapabileceği şeyler değil kuşkusuz. İşte o yüzden şu an eksik olan tek şey kafa takımıdır. Vizyonu, enerjisi eşit olan bir yürütme takımı şu an Erdoğan'ın ihtiyaç duyduğu en büyük eksikliktir.

Güçler işte böyle böyle el değiştiriliyor, yok edemeyeceğiniz güç üzerinde yönetebileceğiniz güçler elde ediyorsunuz. Çin'i yok etmek isteseniz bunu konvansiyonel bir savaşla başarmanız mümkün mü? Öldür öldür bitmez bir nüfusla başetmenin bir başka yolu da, kullan kullan bitmez aklına sıçrama yapmanızdır. Zaten dijital bir boyunduruk düzeyine çıkarmışsınız, birgün beğenmediniz mi düğmeye basar iki günde ekonomisini çökertirsiniz.. Olmadı mı , yanında Hindistan var, Çin'i bitirir Hindistan'a sıçrarsınız ki, bu yazdıklarım da dünya stratejistlerinin gelecekteki olasılık öngörüsü içindedir..!

Türkiye bu düzeni değiştirebilir mi? elbette ki bu bir ütopya olur. O halde asıl sorulması gereken soru; "Ben buradan ne kazanırım?
İşte sorulması gereken bu sorunun içinde bulunması gereken cevaplar ancak bizi 'Küresel güce' entegre kılar..!!

banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir