Kardeş kıskançlığı

03 Ağustos 2017, 05:47
Kardeş kıskançlığı
İpek KIZILOLUK
Anne ve baba olmak toplumsal ve duygusal bir gereksinimdir. Her anne babanın bir veya birden fazla çocuğu olabilir, ancak her çocuğun bir anne-babası vardır.
Anne baba olmak kolay değildir. Çocuk yetiştirmek her ne kadar fizyolojk bir durum olsa da erdem isteyen duygusal bir süreçtir.  

Yaşantımızda duygularımıza yön veren düşüncelerimizdir. Düşünce sistemi, mutlu, üzgün, kırgın veya kıskançlık gibi duygusal durumların ortaya çıkmasına olanak sağlar. Bu düşünce sistemini de besleyen yaşamsal olaylar varsayımlar ve deneyimlerdir. Olumlu düşünceler olumlu duyguları, olumsuz düşünceler ise olumsuz duyguların ortaya çıkmasına zemin hazırlar. 

Kardeş kıskançlığı, öylesine birden bire ortaya çıkan bir durum değildir. Öncesi geçmişi ve yaşantıları vardır. Her çocuğun bir varoluş hikayesi vardır.
Bu hikaye, çocuğun yaşantısında etkili bir yere sahiptir. Örneğin; ikinci çocuk olunca ilk çocuğun sahip olduğu eski yaşantının, ilgi ve alakanın kaybolması, kardeşi olsun diye tamamen birinci çocuk odaklı yapılmış çocuklar veya birinci çocuğun istekleri rahatı ve mutluluğu için ikinci çocuğun hayır diyebilme yeteneğinin gelişmesine izin vermeme, aile bireyleri tarafından olumsuz eleştiriye maruz kalma gibi çocuğun kendisini dışsallaştırmasına zemin hazırlayacak yaşamsal olaylar ve bıraktığı izler vardır.

Kıskançlık duygusu kıskanılan kişinin davranışlarının dengede olmamasından kaynaklı bir durumdur. Adil, eşit olmayan ebeveyn tutumları, kıskançlık duygusunun ortaya çıkmasına imkan verir. evde pişirilen yemekten tutun, izlenilen tv programına kadar tercihlerin bile eşit olmamasından kaynaklı tatsızlıklar çıkabilir.

Her çocuk özeldir, ailecek yapılan eylemlerin dışında birebir anne-çocuk veya baba-çocuk kişiye özel aktivite yapmalıdır.
Anne -babanın çocuklara olan tutumu eşit, adil, dengeli ve ince düşünceli olmalıdır. Denge kelimesini hayatımıza yerleştirmeliyiz. Ne aşırı ilgili ne aşırı ihmalkarlık, olması gerektiği kadar..

Kıyaslama bu süreçte en büyük düşmanımızdır. Çocuklarımızın olumlu yönlerini destekleyerek her bireyin farklı özellikleri olabileceğini unutmamalıyız. Her insan doğuştan yaratıcıdır. Çocukları izleyin görürsünüz. Bütün çocuklar yaratıcıdır.

banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir