Seyhan'dan Magarsus desteği

Seyhan Belediyesi, Karataş Magarsus antik kentinde yapılacak arkeolojik kazılara destek veriyor.

03 Kasım 2016 Perşembe 11:33
Seyhan'dan Magarsus desteği

ADANA'nın merkez Seyhan İlçe Belediyesi Karataş İlçesi'ndeki Magarsus antik kentinde yapılacak arkeolojik kazılara destek veriyor.

Konu Seyhan Belediye Meclisi'nde gündeme geldi. Geçmişi MÖ 7'nci yüzyıla kadar uzanan Magarsus antik kentinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ile yapılan arkeolojik kazıların protokol yapılarak desteklenmesi kararlaştırıldı.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Seyhan Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nden mimar Murat Ulaş, Magarsus'un Adana için büyük önemi olduğunu belirterek "Bölgemize çok yakın ve burada halen ayakta olan bir tiyatro ortaya çıkarıldı. Antik kent kazıları için sağlanan katkının az olması nedeniyle çalışmalar durma aşamasına gelmişti. Yıllık masraflarının karşılanması durumunda Adana için önemli bir eserin ortaya çıkacağı kanaati var" dedi.

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar da Belediye olarak tarihe sahip çıktıklarını, tüm projelerinde kültür ve turizmin canlanmasına dikkat ettiklerini söyledi.

Başkan Karalar, Magarsus antik kentinin tamamen ortaya çıkması durumunda Adana'nın tarihine ve turizmine önemli bir katkı konulacağını ifade etti.

Konuşmaların ardından CHP Grup Başkan Vekili Elif Uzun'un, konu ile ilgili olarak Başkan Karalar'a, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Adana Müze Müdürlüğü'yle protokol imzalaması yönünde yetki verilmesi teklifi kabul edildi.

banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir