banner725

Kürt referandumu

06 Eylül 2017, 01:00
Kürt referandumu
Ali BADEMCİ
Barzani liderliğindeki Kuzey Irak Özerk yönetimi bağımsızlık için referandum yapacak mı, yapmayacak mı? Ankara'da da Irak’ta da diplomatik ziyaretler çok  yoğun. Kürtler’in referanduma 'Evet' yanıtı verecekleri belli. Çünkü burası  Barzani ailesinin diktatorya bölgesi.

O sebeble referandum sonucu hiç kimse için sürpriz olmayacaktır. ABD Irak ve Suriye'de bir ileri iki geri dans etmeye devam ediyor. Türkiye'nin S-400 projesi ABD ile birlikte Avrupa'yı da tedirgin etmiştir. Sonu gelmesi halinde devlet başkanının çıkışları da çok büyük önem taşımaktadır.
Eğer geçmişteki gibi 'Kırmızı Çizgiler' bir anda solmazsa vaziyete diyecek yok. 

Peki Kürt referandumunun amacı nedir, gerçekten bağımsız bir devlet olmak mı? Bu işin zahiri yönü; çünkü 'özerk' gibi değil, 'bağımsız devlet' gibi hareket ettikleri açıktır. Hiç de merkezi hükümeti tanıyan ve itibar eden yok. Tabiî kaynaklar istenildiği şekilde işleniyor ve pazarlanıyor; buna rağmen Bağdad genel bütçesinden yüzde 15'in üzerinde pay isteniyor. Barzani bugüne kadar referandumdan çıkacak sonucun ne zaman uygulayacağına dair bir açıklama yapmamıştır! O sebeble referandumuun gerçek sebebinin bağımsızlık olmayacağı âşikardır. Peki o zaman referandumdan ne amaçlanmaktadır.

Barzani’nin de, ABD'nin de derdi bellidir; Türkmen Başkenti Kerkük'ü oldu bittiye getirerek özerk yönetim sınırlarına katmak. Daha ABD’nin Irak'a adım atmasının ilk günlerinden itibaren bu hazırlıklara başlanmıştır. Önce tapu kayıtları yakılmış ve arkasından Kerkük'e Kürt göçü olağanüstü derecede hızlandırılmıştır! Yakın zamanda bir sonuç olarak ortaya çıkan 'bayrak' krizini de biliyoruz! Kürt yönetimi sanki Erbil ve Süleymaniye'de çoğunluk sağlamış gibi Kerkük'e yükleniyorlar. Akıllarından geçen önce Kerkük sonra da Musul.

Suriye’de ise yapıştırma işleri devam ediyor, Amerikalılar sürekli yalan söylüyor. Hani Mümbiç boşaltılmıştı? Şimdilerde adını bile anan yok. Sanki bizimkiler de unutmuş durumdadır. Rakka’da neler oluyor bilen var mı? PYD Suriye topraklarının yüzde 30'unu işgal altında bulunduruyor; ABD'nin Rakka’da vereceği muhtemel  tavizlerle bu oran yüzde 50'yi aşabilir. Halbuki hiçbir iç ve dış  gözlemci Kürtler'in yüzde 10’nun üzerinde bir nüfusa sahip olduğunu doğrulamıyor. Suriye Türkmenleri tam olarak Türkiye rehavetine ayak uydurmuş, "3 milyon civarındayız" diyorlar.

Hayret ki, böyle bir nisabla bu ülke 1000 yıl nasıl Türkler'in elinde kalmış! STM'ne de akıl erdirmek mümkün değil. Demek ki akıllı müşavirler kullanmıyor da, bizler gibi geniş düşünenlere hâlâ 'Turancı' diyorlar. Halbuki her şey ortada. Irak da böyle başlamıştı, şimdi referandum varmış. Güldürmeyin adamı.

Kürtçüler devlet kurmalarının önlerindeki en büyük engelin Türkiye olduğunu iddia ediyor. Irak-İran-Suriye Kürtler'inde bu fikir doğma halini almış. Halbuki tarih denen canlı şahit ortada, ne zaman devlet kurmak istemişler de Türkler engel olmuş? Yavuz ve Kanuni devrini, İdris-i Bitlisi dönemini hatırlayınız; 1. Dünya Savaşı'nda Ermeniler'in Yavuz ve Kanuni devrinde de Doğu Anadolu Alevi Türkmenleri'ne karşı Kürt zülmünün hâlâ hesabını verebilmiş değiliz.

Bugün Kürt diye iddia edilen ve Kürdistan olarak adlandırılan bölge Akkoyunlu ve Karakoyunlu Türkmenleri'nin öz yurdudur. Ne zaman Türkmenler (Aleviler) Tebriz’e göçmüş o zaman Kürtler buralara gelmiş.

'Şerefname' yazarı Şeref Han'ı iyi tetkik ediniz; babası Karakoyunlu Yusuf'un kızı ile evliydi ama, nankörlük edince birader Delü İskender tarafından asıldı.

Türkiye kültürel olarak Doğu Anadolu'yu İranlılar kadar  bile olarak sahiplenmiyor. Doğu ve Güneydoğu için tarih boyunca büyük savaşlar çıkmışken biz burayı boşaltmış Avrupa'dan et ithal ediyoruz. Fırat ve Dicle küskün küskün akıp gidiyor.

Irak, Suriye gibi değil; bunu ABD biliyor. Kürtler'le Irak Hükümeti arasındaki anlaşmalar Türkiye'yi bağlamaz. Ülkemiz için muteber anlaşma uluslararası belgelerdir ki bu da  Lozan’dır. Bu antlaşmaya göre Irak'ın,  özellikle Musul ve Kerkük'de devlet bütünlüğü bozulamaz. Çünkü Türkler buralardan savaşsız ve Irak Hükümeti lehine çekilmiştir. Nankör olduğu için dede Barzani Osmanlı Hükümeti tarafından idam edilmiştir. Fakat ne yazık ki, sehpada sallanırken çocuklarına nasihatını kimse dinlememiş ve bugünkü duruma  gelinmiştir.

Kerkük'de, Türkiye bir oldu bittiye seyirci kalamaz; uluslararası anlaşmalardan doğan haklarımızı mutlaka kullanmak zorundayız. 'kırmızı çizgiler' adam gibi çizilmeli ve ilân edilmelidir. Irak ve Suriye'de uzantısı olmayan bir Türkiye, Sevr haritasına mahkum edilir. Zaten nihaî amaç bu değil midir?
Muhabbetle.

banner624

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner634
  banner708
  banner285
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  banner671

  sanalbasin.com üyesidir