banner673

Bağış yapıp hapisten kurtuldular

Mahkemeye gitmeden uzlaşma uygulamasında son 10 ayda 170 dosyada uzlaşma sağlandı.

10 Kasım 2016 Perşembe 08:48
Bağış yapıp hapisten kurtuldular
ADANA Cumhuriyet Başsavcılığı'nca bu yıl yaygınlaştırılan basit suçlarda mahkemeye gitmeden uzlaşma uygulamasında son 10 ayda 170 dosyada şüpheliler ile şikayetçiler uzlaştırıldı.

5271 sayılı yasanın 253. maddesine dayanılarak başlatılan uygulamada Adana nüfus oranına göre en çok uzlaştırma yapılan iller sıralamasında önlerde yer aldı.

Bu uzlaşma sonucu suçlanan şüphelilerden kimi diş yaptırarak, kimi 'Sevgi Evleri'ne oyuncak, halı bağışlayarak, kimi ise kitap ve giysi yardımı yaparak 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktan kurtuldu.

Ceza adalet sistemini, cezalandırıcı bir süreçten işbirliğine dayalı bir sürece dönüştürüp, mağdurun haklarının korunması sağlanırken, suç faillerinin de topluma kazandırılmasını amaçlayan uzlaşma kurumu bünyesinde kurulan Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu'da bu yıl 156 uzlaştırmacı görevlendirildi.
Uzlaştırmacılar tarafından yılın ilk 10 ayında 'Hakaret', 'Tehdit', 'Yaralama', 'Kişinin huzur ve sükununu bozma', 'Taksirle yaralanma' gibi 170 dosyada anlaşmazlıklar çözüldü. 

BAĞIŞLARLA CEZALARDAN KURTULDULAR

Uzlaştırılan dosyalarda şikayetçi tarafın isteği üzerine yaptıkları bağışlarla davalı taraflar cezadan kurtuldu.

Bu kapsamda çözülen bazı dosyalarda şikayetçi tarafların isteği üzerine şüpheliler tarafından Sevgi Evleri'ne halı, giysi, battaniye gibi yardımların yanı sıra, okul kütüphanelerine de çok sayıda kitap yardımları yapıldı. Ayrıca, bazı eğitim vakıflarına para yardımı yapılırken çocuklara oyuncaklar verildi.
DHA
banner624
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner22
banner635
banner134
Hava Durumu
Tümü Anket
B.Şehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü görevinden alınmalı mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner674

banner671

sanalbasin.com üyesidir