Balcalı Yapay Damarla Hastayı Kurtardı

ÇÜ Balcalı Hastanesinde bölgede ilk ke uygulanan bir teknikle hibrit ameliyatı yapıldı.

24 Mart 2016 Perşembe 11:02
Balcalı Yapay Damarla Hastayı Kurtardı
Kalpten çıkan aort damarında genişleme, yırtılma ve göğüs boşluğunda kanama tanısıyla Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'ne getirilen hastaya Çukurova, Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde ilk kez gerçekleştirilen bir yöntemle hibrit ameliyatı yapılıp yapay damar  takılan hasta hayata yeniden döndürüldü.

Aslı Oymak (31) 5 gün önce dış merkezden koma halinde geldi yapılan tetkiklerde Oymak'ta kalpten çıkan aort damarında genişleme, yırltılma ve gögüs boşluğunda kanama tespit edildi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi kalp ve damar cerrahisi kliniği tarafından acil ameliyata alınan Oymak Çukurova, Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde ilk kez gerçekleştirilen hibrit yöntemi ve ardından takılan yapay damar ile hayata yeniden tutundu.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kalp ve damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kemal Salih, Yard. Doç. Dr. Uğur Göçen, Yard. Doç. Dr. Atakan Atalay ile Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı'n dan Yard. Doç. Dr. Abdullah Ülkü'nün birlikte gerçekleştirdiği operasyon son derece başarılı geçti.

Hibrit ameliyatı ve yapay damar hakkında bilgi veren Yard. Doç Dr. Uğur Göçen, önce açık ameliyat ile hastanın karın bölgesindeki karaciğer,dalak, mide ve bağısaklara kan sağlayan damarlara yapay damar ekleyerek,bağlantı yapıldığını belirtti. Göçen, Daha sonra hastanın anjiyo ünitesine çıkarılarak kasık bölgesindeki damardan endovasküler işlem ile göğüs ve karın bölgesinde bulunan damardaki genişleme ve yırtığın yapay damar (stent) konarak tedavi edildiğini belirtti.

Göçen yapılan yöntemin tüm bölgede ilk olma özelliğine sahip olduğunu dile getirirken, koma halinde gelen hastanın hayata yeniden dönmesinden son derece mutlu olduklarını ifade etti.

Hasta Aslı Oymak ise yaklaşık bir haftalık süreçte yaşamla ölüm arasında ince bir çizgide gidip geldiğini şimdi ise yeniden sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. Yapılan uygulama sayesinde hayatta kaldığını belirten Oymak, operasyonda emeği geçen tüm doktorlara teşekkür etti.
DHA
banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir