Devlet hastanesinde ilk 'robotik cerrahi' ameliyatı

ADANA'da bir kamu hastanesinde ilk defa 'robotik cerrahi' yöntemi ile ameliyat yapıldı.

01 Kasım 2016 Salı 12:47
Devlet hastanesinde ilk 'robotik cerrahi' ameliyatı

ADANA'da bir kamu hastanesinde ilk defa 'robotik cerrahi' yöntemi ile ameliyat yapıldı.

Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Seyhan Uygulama Merkezi'nde, kalbinde sorun olan bir hasta 'robotik cerrahi' yöntemi ile ameliyat edildi.

Seyhan Uygulama Merkezi Kardiyoloji doktorları, 37 yaşındaki Eren Okutan adlı kadının kalbinde doğumsal nedenli, kalbin iki kulakçığı arasında delik (Atrial Septal Defekt) olduğunu belirledi.

Eren Okutan, merkezin kalp ve damar cerrahi kliniği doktorlarından Prof. Dr. İbrahim Özsöyler ve Acıbadem Maslak Hastanesi KVC Uzmanı Prof. Dr. Cem Alhan'ın yer aldığı ekip tarafından robotik cerrahisi ile ameliyat edildi.

Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. İbrahim Özsöyler "Hastanın doğuştan kalbinin iki kulakçığı arasında bulunan delik robotik cerrahisiyle yine kalbin dış çeperinde bulunan zar kullanılarak başarılı bir şekilde kapatıldı. Robotla yapılan ameliyatlarda, açık cerrahi yöntemine göre çok daha küçük kesiler uygulandığından, bu hastaların ameliyattan sonraki dönemde günlük hayata dönmeleri işlerinin güçlerinin başlarına geçmeleri çok daha hızlı oluyor"dedi.

Hasta Eren Okutan ise ameliyattan sonra bir haftada ayaka kalkarak normal hayatına döndüğünü söyledi.

BAKAN DESTEĞİYLE ADANA'DA BAŞLADI

Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan da Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın verdiği destekle robot cerrahisini Adana'ya getirdiklerini belirterek "Yeni açılacak Şehir Hastanesi için de ayrı bir robot sözü aldık. Amacımız kamu-özel farkını ortadan kaldırarak hastalarımıza en kaliteli hizmeti en konforlu şekilde vermeye çalışmaktır. Bu bağlamda, kamuda robot cerrahisiyle gerçekleştirilmeye başlanan ilk kalp ameliyata imzasını atan tüm ekibe şükranlarımı belirtiyorum" diye konuştu.

banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir