Kıbrıslı Türk gencin buluşu umut oldu

Kıbrıslı Türk Mustafa Pehlivan'ın kansere çare olacak bir buluşa imza attığı duyuruldu.

12 Ağustos 2017 Cumartesi 10:26
Kıbrıslı Türk gencin buluşu umut oldu
İngiltere eczacılık eğitimini tamamlayan 26 yaşındaki Kıbrıslı Türk Mustafa Pehlivan kansere çare olacak bir buluş yaptı.
Ölüm nedenleri sıralamasında da ilk sırayı tutan kanser hastalığının insan vücuduna yayılmasını önleyecek bir hücre keşfeden Pehlivan, buluşunun patentini de aldı.

Halen Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nde (UKÜ) kanser konusunda yüksek lisans eğitimini sürdüren Mustafa Pehlivan'ın Hertfordshire Üniversitesi’ndeki eğitimi sırasındaki 'Nano Floro Tricyclohexane' adlı buluşu henüz ülkede ailesi ve yakın çevresi dışında pek bilinmese de bilim çevrelerinde takdir topluyor. Geçtiğimiz yıl sonlarında Dubai'deki bilimsel bir toplantıda sunuş yapan Pehlivan bir çok ülkeden davetler alıyor.

İngiltere’de Hertfordshire Üniversitesi’ndeki eczacılık eğitimi sırasında 'Nano Floro Tricyclohexane' adlı buluşuna 'wo2016178099' patent numarası da alan Pehlivan, şu anda UKÜ’de kanser dalında master yaptığını ve projesini yürüttüğünü anlattı.

Pehlivan, ilaç eğitimleri sırasında bölüm başkanı profesörle görüştüğünü, laboratuvarda yaptıkları çalışmaları, moleküllerin insan vücuduna etkilerini incelediklerini kaydederek bunları geliştirip insanda kanser mekanizmasını kaldırıcı bir ilaç olarak böyle bir molekül keşfedilebilir mi diye kişisel araştırmalara giriştiğini söyledi.

Pehlivan, çalışmasının nasıl sonuç verdiğini anlatırken, "Bildiğim bazı elementlerden dolayı anti kanser olarak kanser tedavisinde kullanılan bazı radyoaktif elementler vardır. Bu hipotezden yola çıkarak belli yapılar elde etmeye çalıştım. O yapılardan birinin bu elementlerle bütünleşerek kanser direncini ortadan kaldıran bir birleşikle sonuçlanabileceğini düşündüm" dedi.
Mustafa Pehlivan, kemoterapi ilaçlarının yol açtığı dirençle kanser tümörlerinin yayılmasını önleyecek TDP 1 enzimini hedef alan yeni bir molekül keşfedildiğini görmüş.

İLAÇ NE İŞE YARAYACAK?
Mustafa Pehlivan, buluşunun ne işe yarayacağı konusunda şunları söyledi:
"Bulduğum ilaç kanserin vücuda yayılmasını durduracak yeni bir moleküldür. Her türlü kanser tedavisinde kullanılabilecek. Dirence dayalı olduğu için ışın tedavisinde de kullanılabilecek yani ışın tedavisi sonrası kemoterapi alacaklarda veya her türlü kanser ilacının yanında kullanılabilecek. Her türlü kanser tedavisi yanında direnci ortadan kaldırmak için her ilacın yanında takviye tedavisi olarak yayılmayı durdurmak amacıyla kullanılabilecek."

Araştırması sırasında elde ettiği sonuçtan ötürümutlu olduğunu, hocalarıyla istişare içinde bunu geliştirdiğini ve patent dosyaladığını anlatan Pehlivan, "Bölüm başkanımız buluşumun önemli olduğunu, daha önce benzer bir molekül olmadığını, ilaç olarak üretilmediğini söyledi" diye konuştu.

Pehlivan, kanserin yaygın bir hastalık olduğuna işaret ederek, "Buluşumdan bahsettiğim insanlar, canları kanserden çok yandığı için umutla mutlulukla karşıladılar" dedi.
Kıbrıs Gündem
banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir