Tiryaki erkeklere 'gırtlak kanseri' uyarısı

Prof. Dr. Mete Kıroğlu sigara içen 40 yaşını geçmiş erkekleri düzenli doktor kontrolüne çağırdı.

30 Ekim 2016 Pazar 10:19
Tiryaki erkeklere 'gırtlak kanseri' uyarısı
ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun ve Boğaz (KBB) Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Kıroğlu, gırtlak kanserinde erken tanının hayat kurtardığını belirterek, özellikle sigara içen 40 yaşını geçmiş erkekleri düzenli doktor kontrolüne çağırdı.
Sigara kullanımının gırtlak kanserine neden olabildiğini anlatan Prof.Dr. Mete Kıroğlu, bu hastalığın özellikle sigara içen erkeklerde daha sık görüldüğünü söyledi. Toplumda kadınların daha az sigara içtiğini ve hormonsal bazı nedenlerle gırtlak kanserine kadınlarda daha az rastlanıldığını aktaran Prof.Dr. Kıroğlu, özellikle 40 yaşını geçen erkeklerde riskin daha da arttığını vurguladı.
"ERKEN TANI HAYAT KURTARIR"
Gırtlak kanserinde erken tanının çok önemli olduğunu bildiren Prof.Dr. Mete Kıroğlu, şunları kaydetti:
"Gırtlak kanseri erken teşhis edilirse tıbbi tedaviyle hiçbir problem olmadan düzelebilen bir hastalık. Özellikle sigara içen erkeklerde erken tanı çok önemli. 'Ülkemizde gırtlak kanseri kaç kişide görülüyor?' sorusuna ne yazık ki yanıt veremiyoruz. Sigara içen bir kişinin gırtlak kanserine yakalanma ihtimali, içmeyen birine göre karşılaştırdığında çok çok artıyor. Buna karşın erken tanıyla da önlenebiliyor. Yani 40 yaşını geçen bir erkek, düzenli doktor kontrolüne gelse hiçbir sorun kalmayacak. Gırtlak kanserinde erken tanının önemiyle ilgili bir kampanya yapılmasını istiyoruz."

banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir