Mahallenin namusu dayılardan sorulacak

Mahallelerin güvenliği bundan böyle dayılardan sorulacak.

14 Nisan 2017 Cuma 09:35
Mahallenin namusu dayılardan sorulacak
Mahallelerin güvenliği bundan böyle dayılardan sorulacak.

Sayısı son zamanlarda çoğalan, kadına şiddet olaylarını engellemek için mahallelere 'dayı' uygulaması getirilmesi planlanıyor.

Yeni uygulamaya göre, mahallenin güvenliğinden dayılar sorumlu olacak. Mahalleye atanacak olan dayılar mahallenin çevresinde kuş uçurtmayacak, isterlerse mahalleye yabancıları engelleyip, şüpheli gözüken kişileri polise bildirebilecek.

Kamuoyunda büyük bir tartışma yaratması beklenen yeni yasayla ilgili olarak açıklama yapan bir milletvekili: "Şimdiki gençler Madonna'nın, yabancı sanatçıların isimlerini ezbere bilirler ama bir Melez Ahmet'i', bir Asfalt Rıza'yı, Süleyman Sırrı'yı, Karikatür Duran'ı bilmezler."
"Osmanlı mahalle kültüründe kabadayılık gibi müesseseler vardır. Mahallenin iffetinden, namusundan sorumlu olan külhanbeyleri vardır. O dönemde bu kabadayılar sayesinde mahallelerde dişi sinek bile uçmazdı. Bugün bu unutulmaya yüz tutmuş geleneğimizi yeniden canlandırdığımız için mutluyuz. Mahallelerimiz artık daha güvenli bir hale gelecek" dedi.

Öte yandan mahallelerde görevlendirilecek olan dayıların, kimler arasından, hangi kriterlere göre seçileceği ve bunu hangi kurumun yapacağı konusunda tartışmalar sürüyor.
mizahi-haber
banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir