Yersiz cenaze sofrası

26 Temmuz 2017, 01:19
Yersiz cenaze sofrası
M. Özlem ERDOĞAN
Birkaç gün önce komşumun annesinin ölüm haberini aldım ve başsağlığı dilemek için cenaze evine gittim. Malumunuz belediyeler bu konuda çok güzel ve takdire şayan bir hizmet veriyor.

Cenaze evinin bahçesine belediye tarafından ücretsiz taziye çadırı kuruluyor, semaver ve çay da veriyorlar. Buraya kadar her şey güzel. Ancak her zaman karşı çıktığım, yersiz ve anlamsız bulduğum bir gelenek var ki, cenaze sahiplerinin başsağlığına gelenlere yemek ikramında bulunması…

Sevdiği bir yakınını kaybetmiş olan acı içindeki insanların gelenlere her gün yemek ikramında bulunması kadar gereksiz bir gelenek olamaz herhalde.

Cenaze evine taziyeye gelenler birbiri ile sıkı bir sohbete dalıyor ve hatta arada şakalaşıp gülüşmeler bile oluyor. Ardından hoca duaya başlıyor. Duanın bitiminde ise adeta bir gelenek haline gelen lahmacun ve ayran servisi başlıyor. Bazen de cenaze sahipleri bunun için yemek şirketleri ile anlaşıyor. Cenaze sahibi ailenin gençleri yemek sırasında ve sonrasında masaları dolaşarak bir ihtiyacınız olup olmadığını soruyorlar. Dinimizde de yeri olmayan bu geleneğin elbirliği ve fikir birliği ile uygulamadan kaldırılmasını diliyorum doğrusu. Öyle ki insanlar acısını yaşasın ve gelen misafirler de cenaze evinin acısını içlerinde hissedip paylaşsınlar.

banner624

    Yorumlar

banner634
banner708
banner285
Hava Durumu
Tümü Anket
Ceyhan'da kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671

sanalbasin.com üyesidir