google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner805
Kime sorsanız genelde Adana'yı sevdiğini söyler, fakat bu bir ilin gelişmesine yetmiyor. 
Adana'yı sevmek tek başına yetmiyor, Adana gibi olmak da kaygı ile düşündürüyor.
Adana'yı tanımak ve anlamak da gerekiyor. 

Esasen, Adana'yı tanımak ve anlamak da yetmiyor, değiştirmek ve değişirken geliştirmek de gerekiyor. Adana'yı değiştirmeyi ve geliştirmeyi istemek de temenni etmenin ilerisine geçmeyi gerektiriyor. 

Adana' da seferberlik anlayışında "Değişimi ve Gelişimini Planlamak" gerekiyor.
Kentin geleceği açısından birliktelik, kültür şuuru oluşturmak önemlidir. 

Mesela Planlamaya başlamadan önce;
1. Kentin kaynaklarının rasyonel kullanımının sağlanması,
2. Jeolojik-Sosyolojik  yapıyla uyumlu alanların dağılımının düzenlenmesi,
3. İl envanterinin oluşturulması ve güncelleştirilmesi,
4.Yerel yönetimler, Üniversite, Ticaret Odası, Sanayi Odası, Organize Sanayi arasındaki işbirliği ve koordinasyonun sürekliliğini sağlanması,
5. Sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinin yükseltilmesi ve yaşam kalitesinin artırılması,
6. Kentin avantajlı alanlarının  belirlenmesi, gelişme politikalarına yön verilmesi,
7. Yerel ekonomik kaynakların ve potansiyelinin harekete geçirilmesi, kaynakların  il önceliklerine göre rasyonel kullanımının sağlanması,
8. Sektörel analizlerin yapılması, sektörlerin gelişme yönlerinin belirlenmesi,
9. Adana'yı ulaşmak istediği noktaya götürecek kısa, orta ve uzun vadeli amaç ve hedeflerinin belirlenmesi.
Liste uzar fakat ayrılan sütunlar sınırlı.

Bugüne kadar Adana’yı sözde sevenleri çok dinledim ancak pratikte sevildiğine şahit olmadım.
Yapılan yatırımları değerlendirdiğinizde yaşayanların refahına yönelik yatırımlar değiller.
Hükümet programından çok üzerinde durulması ve irdelenmesi gereken Belediyecilik anlayışıdır. Ne yazık ki bu konu hiç kimse tarafından dikkate değer görülmüyor.

Büyükşehir belediyesinin holding ayarında özel şirketleri bulunmakta. Büyükşehir yasası açık. Bölgesel Kalkınmaya yönelik yatırımlara tek başına veya ortaklık kurma yöntemiyle bürokratik engelleri ortadan kaldırarak Başkanı geniş takdir yetkisi ile birlikte yetki veriyor.

Güney Kore’den veya Çin’den ileri teknoloji patentleri olan şirketleri satın alıp üretimini burada yaparak dünya pazarlarına açılabilirsiniz. Bu sayede teknoloji transferini yaparken istihdam da sağlamış oluyorsunuz. Peki kim uğraşacak? Bunun için kamuyu ve Dünya’yı tanıyan liyakat sahibi Başkan ve Takipçileri olmalı. Var mı?
Var, Rekorlar kıracağız 700 km yol yapacağız, bozuk kaldırım bırakmayacağız diyen Adana gibi bir Başkanımız var. İşsizlikten T

Türkiye sıralamasında en üst sırada rekor kıran şehrin lezzet festivali ile sırasını savan bir yönetim var.
Dahası var.

Adana’nın kültür yönünden en elit ilçesi olan Çukurova ilçesi konut üretmekten başka bir yeteneğe sahip olmadığını kanıtladı. Bugün için yaşanır gözüken Çukurova, 20 yıl içinde kalitesiz göçün meyvesini toplamaya başlayacaktır. Plansız konutlaşma bu sürede ilçeyi duvara vurduracaktır. İktisat bilmeseler de, bir bilene sorsalar beton ekonomisinin ömrünün 10 yıl olduğunu kendilerine anlatırlardı.

200 bin nüfusluk konutla hayallerimin kentini yapacağım diyen düşünce sağlıklı düşünce değildir.
İyi niyetli Temsil ettiği ilin ilçenin istihdam yaratacak alanlarını projelendiremeyen bir yönetici yaşayanların yaşam standartlarını dibe çeker. İşsiz kalan insan suç işlemekten çekinmez gerçeği neticesinde asayiş olaylarında artışın dillendirilmeyen sorumlusu olurlar.

İhtisas alanları oluşturun, enerji bölgeleri kurun,Tekstili Adana’ya teknolojik yükseltmelerle geri getirelim. Kimya endüstrisi bölgesi kurun, ben bunları anlatıyorum ama Çukurova ilçesinin ne Metal sanayisi var, ne Hali var.Hiçbir şeyi yok sizde gerçekten vicdan yok. Çukurova’yı tamamen tüketen bir ilçe konumunda tuttunuz. İlçenin parası kendi içinde dönmüyor. Para bir şekilde Seyhan veya Yüreğir’e harcanmak zorunda kalıyor. En pahalı pazarlara sahip ilçe meyveyi sebzeyi almaya Seyhan haline gidiyor.

Stadyum yaparken metro’ya entegre etmeyi ya akletmiyorlar ya da alelusul planlama yapıyorlar. Şehir hastanesi, Adliye, otogar. Havaalanı hepsi ulaşım planlamasında düşünülmeden yatırımları yapılmış, Bu terminaller olmayınca günlük 100 bin yolcu taşıma kapasitesini yakalayamıyorlar. Adanalı’ nın parası bu kadar mı değersiz!

Sosyal etkinlikler mutlaka olmalı ama öyle bir hale getirdiniz ki, Akşam yatağına aç giren insanların olduğu bu şehirde Festival düzenlerken veya dumanlar arasında Kebap yaparken yüzünüz kızarmıyor mu?
Gerçekten bir şeyler yapmayı isteyip de nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bir İnovasyon merkezi veya Fikir Masası kurun halk sizi doğru yatırıma yönlendirecektir.
Bir sonraki yazımda kısmet olursa Karataş’a Cruise Turizmi yatırımının önemini anlatacağım.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner806

banner776

banner782