banner610
banner805

'Adalette güven bunalımı yaşanıyor'

ADANA Baro Başkanı Veli Küçük adalete olan güvenin azaldığını söyledi.

08 Eylül 2017 Cuma 01:28
'Adalette güven bunalımı yaşanıyor'

ADANA Baro Başkanı Veli Küçük, adli yıl açılışı nedeniyle yaptığı konuşmada yurttaşın adalet kavramına ve yargıya güveninin son zamanlarda oldukça azaldığını söyledi.

2017-2018 Adli Yılı Açılış Töreni, Adana Adliyesi içindeki Mahmut Esat Bozkurt Salonu'nda yapıldı.

Törene CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ve avukatlar katıldı. Törende konuşan Adana Baro Başkanı Veli Küçük, yargı ile ilgili yapılan son anketlere değinerek, "Son anketlerde 'Herhangi bir nedenle yolunuz adliyeye düştüğünde adil bir karar çıkacağına inanıyor musunuz' sorusuna verilen yüzde 73 hayır, yüzde 8 kararsız, yüzde 19 evet cevabı ve çıkan oranlar toplum nezdinde olumsuz algının vahametini göstermektedir" dedi.

BAM GÖREVE BAŞLAYACAK
Bölge Adliye Mahkemesi'nin siyasetçiler ve yerel birçok unsurla birlikte yürütülen mücadelenin sonunda  Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay ve Niğde illerini kapsayarak bugünden itibaren göreve başlayacağını kaydeden Küçük, "Şu ana kadar yargısal süreci hızlandırması ve ilk derece mahkemelerinde eksik kalan unsurları gidermesi ve tamamlaması öngörülen yeni bir kanun yolu istinafın fayda sağlamadığını kanaatindeyim. Umarım ve dilerim ki bu sistem en kısa sürede oturur ve yurttaşın adalete erişime önemli ve ciddi katkı sunar. Bu olumlu ve güzel gelişmeleri ülkemizin dosya sayısı en fazla 3'üncü mahkemesi iken Konya'ya götürülen Bölge İdare Mahkemesinin yeniden Adana'ya gelmesi ve faaliyete geçmesi için de diliyoruz. BAM için gösterdiğimiz kararlılığı ve mücadeleyi Bölge İdare Mahkemesi için de yineleyeceğiz" diye konuştu.

Son Güncelleme: 17.09.2017 20:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Vildan ükis 2017-09-08 09:46:32

Bence Türkiye de paranın varsa adalet saglanılıyor en güzeli dava sonuç bulur ve her zaman parası olan kazanır ama adalet burada bitmiyor çok basit Derdimizin bizde AİHM dir

banner782

banner811

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0