banner776

Kanada Büyükelçisi Büyükşehir’de

Adana’ya gelen Kanada’nın Ankara Büyükelçisi John Holmes, Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti.

23 Mayıs 2012 Çarşamba 10:14
Kanada Büyükelçisi Büyükşehir’de

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ile görüşen konuk büyükelçi Adana’yı çok beğendiğini ifade etti.

Adana’yı tanıtan cd’yi izlerken yakında gösterime girecek olan James Bond filminin çekimlerinin yapıldığı mekanların neresi olduğunu sordu.

ADANA’NIN YARDIMLARINI UNUTMADIK
Adana’nın Kanada’ya uzak olduğunu belirten Büyükelçi Holmes, “Buna rağmen 2006 yılında Kanadalı vatandaşların tahliyesi konusunda Adana’nın yardımları oldu. Bunları unutmadık” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Kanada arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesinden yana olduklarını belirten Büyükelçi Holmes, “Türkiye ile özellikle madencilik, petrol, enerji, bilişim ve teknolojik alanlarda işbirliğimizi artırmak istiyoruz. Bu yönde TÜSİAD ile de görüşmelerimiz oldu. Biz ilişkilerimizin Türkiye’nin belirli bölgeleriyle sınırlı kalmasından yana değiliz. Türkiye’nin farklı bölgeleriyle işbirliği olanaklarını araştırıyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DE İNSANLAR KARDEŞÇE YAŞIYOR
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da, Büyükelçi Holmes’i Adana’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Adana ve Çukurova ile ilgili bilgiler veren Zihni Aldırmaz, “Çukurova İstanbul’dan sonra 10 milyonluk nüfusuyla en büyük bölge. 350 kilometre Akdeniz’e kıyısı var. Önemli bir tarım ve sanayi merkezi. 10 bin yıllık tarihi var ve 4 bin yıldır da adı ve yeri değişmemiş” diye konuştu.

Zihni Aldırmaz, İstanbul’un finans, Ankara’nın yönetim merkezi olduğunu ifade ederek, Adana’nın da enerji ve tarım merkezi olduğuna dikkat çekti.

Adana’nın göç alan bir kent olduğunu kaydeden Zihni Aldırmaz, şöyle devam etti:

Adana göç alıyor, nitelikli göç veriyor. Bu nedenle eğitim ve istihdam ihtiyacı oluyor. Potansiyeli yüksek bu bölgeye sağlık ve turizm yatırımları bekliyoruz. Enerji ve petro kimya yatırımları da istihdam sorununa önümüzdeki dönemler için çözüm olacaktır. Türkiye’nin mozayiğini yansıtan Çukurova’da insanlar kardeşçe yaşıyor. Zaten ülkemizde de insanlar bin yıldır etle tırnak gibi olmuşlar. Ayrıştırmaya çalışanlar siyasi rant elde etmek için bunu yapıyorlar. Türkiye’yi kendi haline bıraksalar mutlu ve huzurlu bir ülkeyiz.

ALDIRMAZ KİTAP HEDİYE ETTİ
Sohbet sırasında Zihni Aldırmaz, konuk büyükelçiye Adana’yı tanıtan bir cd izletti. Adana’nın tarihi ve doğal güzelliklerinin yansıtıldığı cd’yi izlerken Büyükelçi Holmes, yakında gösterime girecek olan James Bond filminin çekildiği mekanları sordu.
 
Ziyaretin sonunda Zihni Aldırmaz Büyükelçi John Holmes’e Çukurova’da Doğa ve Tarih kitabı ile Toroslar’da dokunmuş kilim hediye etti.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner671