banner610
banner805

Alzheimer Her İki Kişiden Birini Tehdit Ediyor

Özel Batıkent Cerrahi Tıp Merkezi Uzman Dr. Ali Karakelle çağın yeni hastalığı olarak ortaya çıkan Alzimer (bunama) ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

11 Eylül 2013 Çarşamba 23:25
Alzheimer Her İki Kişiden Birini Tehdit Ediyor
ADANA HABER - Özel Batıkent Cerrahi Tıp Merkezi Uzm. Dr. Ali Karakelle unutkanlığın hemen herkeste görülen bir sorun olduğunu, ancak sağlıklı yapılarda unutulanların hatırlanmasının uzun sürmediğini söyledi.

Unutükanlığın stresli iş ortamı, yorgunluk gibi faktörlerden kaynaklanabildiğini belirten Dr. Karakelle, "bunlar basit unutkanlıklardır. Günlük yaşamımızı etkileyen bir problem değildir. Alzheimer yaş ilerledikçe unutkanlıkla ortaya çıkan hafıza, konuşma gibi durumlarda sorunlar yaşanan, günlük yaşamın gerektirdiklerini uygulayamama gibi problemlere yol açan bir hastalıktır" şeklinde konuştu.

Dr. Karakelle, çağın korkulu rüyası haline gelen Alzheimer’in geri dönüşümü olmayan ve ilerleyen bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, "bu hastalık halk arasında bunama olarak bilinir. Beynin fonksiyonlarında bozukluk vardır. Hastanın düşünmesinde sorun ortaya çıkar. Alzheimer ciddi bir hastalıktır. Belirtiler görüldükten 7-8 yıl sonra ölüme yol açabilmektedir" Dedi.

ALZHEİMER HASTALIĞI KİMLERDE, NE KADAR SIKLIKLA GÖRÜLÜR?
Alzheimer sıklıkla 65 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Hem kadın hem de erkekte görülen bu hastalığın kadınlarda biraz daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Yapılan araştırmalar, 65 yaşın üstündeki ortalama her 15 kişiden birinde bu hastalığın görüldüğünü ortaya koymuştur. 80-85 yaşın üzerindeki, her iki kişiden birinde alzheimer görülmektedir.
Ayrıca bu hastalık sadece 65 yaşın üzerinde değil, kırk ve ellili yaşlarda da ortaya çıkmaktadır. Fakat diğer yaşlara göre sık karşılaşılan bir durum değildir.
Dünyada 20 milyondan fazla alzheimer hastası vardır. Bu hastaların yaklaşık 300 bini ülkemizdedir. Bu hastaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü dünyada insan ömrü uzamakta ve yaşlı insan sayısı artmaktadır.

ALZHEİMER HASTALIĞININ NEDENLERİ VE HASTALIĞIN SEYRİ

Alzheimer hastalığının nedenleri arasında kalıtsal faktörler, beyinde protein birikimi, beyin hücrelerinin ölümü, sinirsel iletimin bozulması, çeşitli zehirli maddeler yer almaktadır. Ayrıca yaş ilerledikçe, alzheimerın görülme ihtimali artar. Fakat hastalığın kesin nedeni henüz bilinmiyor.
Hastaların sadece yüzde 10’unda ailede alzheimer varlığı tespit edilmiştir. Bu yüzden, bu hastalık sadece tek bir kalıtsal faktöre bağlı değildir.
Alzheimer yavaş ilerleyen ve sinsi bir hastalıktır. Beyindeki sinir hücreleri yok olmaya başlamıştır. Önceleri kısa süreli unutkanlıklar şeklinde ortaya çıkar. Örneğin, hasta bir gün önce ne yaptığını, ne yediğini hatırlayamaz. Hastalık ilerledikçe, kişinin günlük işleri aksamaya başlar. Sorduğu bir şeyi tekrar sorar, yakınlarını tanıyamaz hale gelir. Bu durumda kişinin psikolojisi bozulur. Psikolojisi bozulan hasta içine kapanık bir hale gelir. Konuşma, yürüme, tuvalete gitme gibi ihtiyaçlarını karşılayamaz ve yatağa mahkum bir yaşam sürmeye başlar. Yani hem fiziksel hem zihinsel problemler vardır.
İlerlemiş alzheimer hastalığı hastaların ailesi için de bir yüktür. Hastanın bütün bakımı aile tarafından yapılmak zorundadır.

ALZHEİMER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ
Alzheimer hastalığının, temel olarak 10 tane belirtisi olduğu kabul edilmektedir. Bu belirtilerden bir ya da birkaçının bulunması alzheimer belirtisi olabilir.
•    günlük yaşamı etkileyecek kadar unutkan olma (kişilerin adlarını, olayları hatırlayamama),
•    gündelik işleri yapamama (yemek yapmak gibi),
•    kelimeleri bulurken zorlanmak,
•    tarihleri ve bilinen yolları hatırlayamama,
•    çok basit konularda bile karar vermede güçlük çekme,
•    hesap yapamama, pratik düşünmede zorluk çekme,
•    eşyaların yerlerini karıştırmak (koyarken başka yere koymak),
•    davranışlarda ve ruh halinde değişiklik,
•    karakter özelliklerinin değişmesi, insanları suçlama,
•    sorumluluk sahibi olmaktan kaçmak alzheimerın belirtileridir.ALZHEİMER HASTALIĞI TANISI NASIL KONUR?

Özel Batıkent Cerrahi Tıp Merkezi Uzm. Dr. Ali Karakelle, "öncelikle yukarıdaki belirtilerden bazıları sizde varsa bir psikolog ya da sinir hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekir.Çekilen beyin filmi, yapılan kan tahlilleri ve laboratuvar tetkikleri ile alzheimer hastalığı diğer hastalıklardan ayırt edilmeye çalışılır. Çünkü her unutkanlık, bu hastalığın belirtisi değildir. Bu şekilde hastalığın kesin tanısı konur" diye konuştu.

ALZHEİMER TEDAVİSİ
Hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Ayrıca, ortaya çıkan psikolojik problemlerle başa çıkabilmek için de çeşitli ilaçlar (antidepresan gibi) kullanılır. Fakat bu ilaçlar doktor kontrolünde alınmazsa daha kötü sorunlara yol açabilir.
Gün geçtikçe, alzheimer hakkında daha fazla bilgi sahibi oluyor ve daha fazla ilaçlarla karşılaşıyoruz. Yapılan çalışmalar, hastalığın tedavisinde büyük adımlar atılacağını göstermektedir.

ALZHEİMER HASTASI VE YAKINLARININ BİLMESİ GEREKENLER
•    Öncelikle hastanın kendisine cesaret ve güven duygusunu aşılamak gerekir. Hastaya her zaman yardım edilmeli ve bu yardımın hastaya kabul ettirilmesi gerekir.
•    Hastanın hislerini paylaşmak gerekir. Gerekirse hasta doktora nasıl bir durumda olduğunu anlatmalı ve bu yönde de tedavi uygulanmalıdır.
•    Yapılacak işler için bir kağıda notlar alınmalıdır. Aynı şey eşyaların yerini bulmak için de yapılmalıdır.
•    Alzheimer hastalarının araba sürmesi tehlikelidir. Bu yüzden bir kişinin hastaya eşlik etmesi (şoför olarak) gerekir.
•    Hastanın sağlığına ve beslenmesine dikkat edilmelidir.
•    Hasta hobilerini kısıtlamamalıdır. Önceden yaptıklarını yapmaya devam etmelidir. Fakat artık çalışmayı bırakması gerekir.
•    Hastalık ilerlemeden hastanın ilerideki bakım durumu görüşülmelidir.
•    Alzheimer, sadece kişinin kendisine değil, ailesine de maddi ve manevi yük getirdiğinden bu hastalıkla yaşamaya alışmak ve başedebilmek için destek almak gerekir.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner806

banner789

banner782

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0