banner610
banner805

Atatürk'ün Torunlarını Suçladılar

Trafik kazasında yaşamını yitiren Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin çocukları Ahmet Kemal Doğançay ile Ali Kemal Doğançay'ın, Atatürk'ün vasiyetine uyulmadığı gerekçesiyle CHP ve İş Bankası aleyhine açtığı davada kavga büyüdü.

15 Eylül 2013 Pazar 13:43
Atatürk'ün Torunlarını Suçladılar
ADANA HABER - Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin çocuklarının CHP ve İş Bankası aleyhine açtığı miras davasında ipler iyice gerildi.

İş Bankası ve CHP yargılandıkları İstanbul 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne yazılı beyan göndererek suçlamaları reddetti. CHP'nin beyanında Atatürk'ün manevi torunlarına ağır suçlamalar yer aldı.

CHP'YE GÖRE ZAMAN AŞIMI VAR

CHP Mayıs 2013'te mahkemeye verdiği 4 sayfalık yazılı beyanında Atatürk'ün manevi torunlarının vasiyete ve Mustafa Kemal'in iradesine karşı saygısızlık yaptıklarını savundu. CHP'nin ifadeleri dosyada şu şekilde yer alıyor: "Davacıların açıklamalarında CHP'yi 'Atatürk'ün vasiyetine saygısızlıkla' itham etmesi münasebetsiz bir açıklamadır. Atatürk'ün vasiyetine ve iradesine saygısızlık yapan, ondan haksız yere zenginleşme peşinde olan davacılardır." CHP vasiyetin 1938 yılında yazıldığını ve 75 yıl geçtiğini iddia ederek, davanın zaman aşımından dolayı hükümsüz olduğunu savundu.

HAKSIZ KAZANÇ SUÇLAMASI

Ali Kemal Doğançay ve Ahmet Kemal Doğançay'ı yalan beyanda bulunma ve haksız kazanç elde etmeye çalışmakla suçlayan CHP, Atatürk'ün ailesinin idari para cezasına çarptırılmasını talep etti. "Davacılar haksız kazanç elde etmek istemektedirler" ifadelerini içeren beyanın devamında şöyle denildi: "Davacıların haksız ve kötü niyetle açılan dava nedeniyle davalının ödediği vekalet ücretini ödemesine ve 5 bin TL'den aşağı olmamak üzere idari para cezasına mahkumiyetine karar verilmesini talep ediyoruz."

CHP: Atatürk için ne yaptılar?

Atatürk'
ün bıraktığı hisse senetlerinin maliki olduğunu belirten CHP mahkemeye sunduğu beyanında Atatürk'ün manevi torunları için şu ilginç ifadeleri kullandı: "CHP Atatürk'ün kurduğu bir partidir. Atatürk'ün ilkelerini yaşatan, bu uğurda her türlü çabayı gösteren tek kurumdur. Acaba onun vasiyetinden ölünceye kadar yararlanan miras bırakanları ve davacılar Atatürk için bugüne kadar ne yapmıştır?"

"CHP Atatürk'ün ailesini itibarsızlaştırdı"

Bugün'ün haberine göre, Atatürk'ün manevi torunlarından Ahmet Kelmal Doğançay CHP'nin yazılı beyanları üzerine açıklamada bulundu. Doğançay şunları söyledi: Atatürk'le ilgili çizgi filmler ve çizgi romanlar yaptım. İnternetten televizyon kurduk ve Mustafa Kemalle ilgili bütün ürünleri parasız olarak insanların hizmetine sunduk. Atatürk'le ilgili 600 sayfa ‘Küçük Ülkü' isimli kitap yazdım. Annem öldükten sonra CHP Atatürk'ün evdeki eşyalarına dahi sahip çıkmadı. Gelin görüşelim dedik ama eve dahi gelmediler. CHP hem suçlu hem güçlü.

Atatürk'ün ailesini perişan etmiş ve annemi sindirmişler. Sabiha Gökçen'e de aynısını yaptılar. O da CHP'ye dava açtı ve kazandı. İş Bankası'ndaki Atatürk'ün hisselerinin kar payları kimlere verilmiş ve kullanılmış mahkemede ortaya çıkar. Biz bunları mahkemeden talep ettik. CHP mirasta kuru mülkiyettir. Mirasta asıl fırsatçı olan CHP'dir. Atatürk'ün ailesini CHP itibarsızlaştırdı."

2011'de 152 milyon TL kâr

Da­va dos­ya­sın­da Ata­tür­k'­ün 1938 yı­lın­da İş Ban­kası'n­da bu­lu­nan his­se se­net­le­ri­nin yıl­lık kâr pay­la­rı da yer alı­yor. İş Ban­ka­sı­'nın CHP'­ye gön­der­di­ği 8 Mart 2012 ta­rih­li ya­zı­da 2011 kâr pa­yı 152.433.816,18 TL ola­rak be­lir­til­di. 2010 brüt kâr pa­yı 194.081.764,62 TL, 2009 brüt kâr pa­yı ise 154.787.031,47 TL ola­rak ka­yıt­la­ra geç­ti.

CHP'nin talimatına uyduk

İş Ban­ka­sı Ata­tür­k'­ün mal­var­lı­ğı­nın ne­ma­lan­dı­rıl­ma­sı dı­şın­da hiç­bir yet­ki­le­ri­nin ol­ma­dı­ğı­nı belirterek ya­zı­lı be­ya­nın­da şun­la­rı kaydetti: Va­si­yet­na­me­ye ko­nu mal­var­lı­ğı­nın sa­de­ce ne­ma­lan­dı­rıl­ma­sı ile yü­küm­lü sı­nır­lı va­si­ye­ti ten­fiz me­mu­ru olup, va­si­yet­na­me ala­cak­lı­la­rı­na öde­me yap­ma ko­nu­sun­da ban­ka­nın bir gö­re­vi bu­lun­ma­dı­ğın­dan man­sup mi­ras­çı olan CHP'­nin ta­li­mat­la­rıy­la ha­re­ket edil­miş­tir.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner806

banner789

banner782

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0