banner610
banner805

Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerine Büyük Suçlama

20 yıllık Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı koltuğundan eden olayın ardından Adana yeni bir benzin İstasyonu skandalıyla çalkalanıyor.

28 Ağustos 2013 Çarşamba 01:20
Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerine Büyük Suçlama
ADANA HABER - Danıştay'ın durdurma kararına rağmen istasyonun inşaatı sürüyor, meclis üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Yargı kararına rağmen kaldırılmıyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı, bir benzin istasyonundan bazı meclis üyelerinin rüşvet talebini yansıtan ses kaydını mecliste dinlettiği gerekçesiyle görevinden alınmasına yol açan olayın ardından Adana yeni bir benzin istasyonu skandalıyla çalkalanıyor. Danıştay'ın can ve mal güvenliği açısından büyük risk taşıdığı gerekçesiyle durdurma kararı vermesine rağmen benzin istasyonu inşaatı devam ederken, Danıştay kararını uygulamadıkları iddia edilen belediye yetkilileri ile meclis üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisince Çukurova İlçesi Kurttepe Mahallesi'ndeki 5768 ada 8 parselde kayıtlı çevresinde onlarca çok katlı apartman bulunan, kentin en işlek bulvarı Turgut Özal Bulvarı'na paralel olan konut alanı 13 Temmuz 2006'da nazım imar planı değişikliği ile akaryakıt satış ve servis istasyonuna dönüştürüldü. Kararla birlikte belirtilen alana Güzelyalı Petrol İstasyonu yapılmaya başlandı. Konut alanı sahiplerinden Kenan Özdemir avukatı Himmet Beydoğan aracılığıyla benzin istasyonu inşaatının durdurulması ve meclis kararının iptal edilmesi için Adana 1'inci İdare Mahkemesi'ne Yürütmeyi durdurma istemiyle dava açtı.MAHKEMEDEN 2 FARKLI KARAR


Mahkeme yaptığı keşif sonrası imar düzenlemesini hukuka aykırı bularak alanın tekrar konut alanına çevrilmesi için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ancak, Büyükşehir belediyesinin yaptığı itiraz sonucu aynı mahkeme 21 Şubat 2008'de bu kez daha önce verdiği kararı kaldırıp konut alanının akaryakıt satış ve servis istasyonuna dönüştürülmesi yönünde karara imza attı.

ÜST MAHKEMEYİ DİNLEMEDİ

Adana 1'inci İdare Mahkemesi'nin verdiği bu karar üzerine davacı Özdemir Bölge İdare Mahkemesi'ne itirazda bulundu. Bölge İdare Mahkemesi itirazı yerinde görüp 13 Mart 2008'de 1.İdare Mahkemesi'nin kararını bozarak, yürütmenin durdurulmasına karar verip kararın düzeltilmesi için dosyayı mahkemeye gönderdi. Ancak, mahkeme Bölge İdare Mahkemesi'nin kararına rağmen davacı Özdemir'in açtığı davayı oy birliği ile red etti.

DANIŞTAY: BENZİN İSTASYONU SAKINCALI

Özdemir'in avukatı Himmet Beydoğan, 1. İdare Mahkemesi'nin 2 kez değişik karar verip ardından da Bölge İdare Mahkemesi'nin kararına rağmen karar düzeltme istemlerini red etmesinin ardından davayı Danıştay'a taşıdı. Danıştay 6'ıncı Dairesi, 1 Aralık 2008'de "Konut alanı içinde patlayıcı ve parlayıcı maddeler içeren tesisin kurulmasının, kullanım bütünlüğüne uygun olmadığı ve gerekli mesafe bırakılmadan akaryakıt istasyonu yapılmasının trafik ve dolayısıyla can ve mal güvenliği açısından büyük risk taşıdığı, bu doğrultuda plan değişikliği yapılmasının şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı sonucuna varılmıştır" diyerek Adana 1. İdare Mahkemesi'nin vermiş olduğu ‘yürütmeyi durdurma kararının kaldırılması' kararını bozdu. Konut alanına ‘akaryakıt istasyonu' yapılmaması yönünde hüküm verdi.

BELEDİYENİN DÜZELTME İSTEMİNE RED

Danıştay'ın bu kararı üzerine Seyhan İlçe belediyesi benzin istasyonu mühürleyip inşaatını durdurdu. Büyükşehir Belediye'sinin karar düzeltme istemi de Danıştay tarafından red edildi.

İDARE MAHKEMESİ DANIŞTAY'IN KARARINA UYDU

Dosyayı yeniden inceleyen 1. İdare Mahkemesi Danıştay'ın kararına uyarak, akaryakıt istasyonuna dönüştürülen imar planının iptaline karar verdi. Danıştay da, 12 Eylül 2009'da bu kararı onadı. Büyükşehir Belediyesi kararın düzeltilmesi için Danıştay 6'ıncı Dairesi'ne başvurdu. Ancak, Danıştay oy birliği ile red etti.

BELEDİYE YARGI KARARINI UYGULAMADI

Davacı Avukatı Beydoğan, Danıştay'ın kararı üzerine konut alanına yapılan benzin istasyonunun yıkılmasına ve konut alanına dönüştürülmesi için Büyükşehir Belediyesi'ne başvurdu. Ancak, belediye Danıştay kararını uygulamadı.

İPTAL KARARINA İNAT DÜZENLEME

Aksine, meclis üyeleri 15 Ağustos 2012'de yargı kararını hiçe sayarak imar planında revizyon uygulamasına gitti, Danıştay'ın durdurma kararı verdiği konut alanını tekrar akaryakıt istasyonu haline dönüştürdü.

İLÇE BELEDİYESİ DOSYAYI İADE ETTİ

Uygulamayı da Çukurova İlçe belediyesi gönderdi. Belediye yetkilileri, Danıştay kararına uyulması gerektiğini belirterek dosyayı Büyükşehir Belediyesi'ne iade etti.

SİL BAŞTAN YENİDEN DAVA

Davacı Vekili Av. Beydoğan Büyükşehir Belediye Meclisi'nin yargı kararını hiçe sayıp konut alanını ikinci kez akaryakıt istasyonu haline dönüştürmesinin iptal edilmesi için 1.İdare Mahkemesi'ne yeniden dava açtı.

MECLİS ÜYELERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Dava sürürken bu karara imza atan Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri hakkında görevlerini kötüye kullandıkları iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı'na, diğer belediye görevlileri hakkında da valiliğe suç duyurusunda bulundu. Savcılık ve valiliğin, İçişleri Bakanlığı'ndan meclis üyeleri ve belediye görevlileri hakkında soruşturma izni istediği belirtildi.

PETROL İSTASYONU BİTTİ

Yaklaşık 6 yıldır dava sürerken konut alanına yapılan Güzelyalı Petrol İstasyonu inşaatı da Danıştay'ın iptal kararına rağmen tamamlanmak üzere. İstasyonun pompa ve yakıt depoları ile idare binası tamamlandı. İstasyon sahasındaki 3 katlı karkas bina ise inşaat halinde.

'ÖZEL MÜLKİYETTE MENFAAT TEMİN EDİLİYOR'


Davacı Özdemir'in avukatı Beydoğan, Büyükşehir Belediye meclis üyelerinin, kesinleşmiş Danıştay kararı karşısında yapılan tüm başvurulara rağmen mahkeme kararının uygulanması gerekirken olayı bilinçli bir şekilde uzattığını iddia ederek, "Meclis üyeleri, halkın can vemal güvenliğini hiçe saymaktadır. Kararları hiçe sayarak yeniden belediye meclisinden karar aldırmak koşuluyla benzin istasyonunu illaki açtıracağım düşüncesiyle hareket ederek hukukla inatlaşması da Anayasa'ya ve hukuka aykırıdır. Meclis üyelerinin yaptığı, halkın çıkar ve menfaatlerini gözardı ederek özel mülkiyete menfaat temin etmek ve birilerinin menfaatini halkın menfaatinden üstün görmektedir. Bu da, belediye yöneticileri ve meclis üyelerinin hukuk ve hak tanımaması demektir" dedi.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abc 2015-11-13 22:02:03

Hepsi yalan!!!

banner806

banner789

banner782

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0