banner815

Büyükşehir'de çiçekli toplantı

ADANA Büyükşehir Belediyesi'nin çiçekçiliğin geliştirilmesine yönelik projesi Meclis toplantısında ele alındı. Toplantı, Büyükşehir desteğiyle Sarıçam İlçesi'nde üretilen çiçekler eşliğinde yapıldı. Büyükşehir Belediyesi...

14 Mayıs 2016 Cumartesi 14:41
Büyükşehir'de çiçekli toplantı
banner812

ADANA Büyükşehir Belediyesi'nin çiçekçiliğin geliştirilmesine yönelik projesi Meclis toplantısında ele alındı. Toplantı Büyükşehir desteğiyle Sarıçam İlçesi'nde üretilen çiçekler eşliğinde yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi mayıs ayı olağan meclis toplantısında Büyükşehir Belediyesi’nin Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Projesi konuşuldu.
Gündem dışı söz alan MHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Yasa, proje hakkında şu bilgileri verdi: "Hüseyin Sözlü Başkanımız Adana tarımına yeni bir soluk getirmek, alternatif bir ürün çeşidi sunmak istedi ve vizyon bir proje hazırlayarak 'Süs Bitkileri Yetiştiriciliği' projesini başlattı."

"35 çiftçi, yüzde 50 hibeyle, 150 dönümde, 13 çeşit süs bitkisinin üretimine başladı. 1 dönüm çiçek tarlasından elde edilen gelirin, 25 dönümlük mısıra, 40 dönümlük buğdaya bedel olduğunu düşünülürse, projenin ilerleyen dönemde geniş kitlelere yayılacağını söylemek mümkün."
Yasa, deneme üretimlerinin satışından şu ana kadar 70 bin euro gelir elde edildiğini, bu miktarın önümüzdeki yıllarda artmasının beklendiğini kaydetti.
Toplantıda daha sonra Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Cevheribucak, AK Partili Meclis Üyesi Aysun Kocabaş’a, üretilen çiçeklerden bir buket sundu.

Proje; Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Ticaret Borsası, Çiçekli-Aflak Kırsal Kalkınma Kooperatifi, Hollanda Çiçek Borsası’nda faaliyet yürüten IQ Flowers firması, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Garden Quala ve Çukurova Kalkınma Ajansı işbirliğiyle yürütülüyor. Şu anda üretimin yapıldığı Sarıçam ilçesinin yanı sıra, Seyhan, Yüreğir, Karaisalı, Karataş, Ceyhan ve Yumurtalık havzalarında üretime başlanması planlanıyor. Bu yılın sonunda toplam 456 bin dal çiçek üretimi bekleniyor.
DHA

Son Güncelleme: 17.05.2016 03:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner817

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0