banner815

Büyükşehir'in '450 bin euroluk Koca Yusuf' skandalı

450 bin Euro harcanarak Bulgaristan'da evi yapılan Koca Yusuf'un evi yerine başka bir evin müzeye çevrildiği öne sürüldü.

15 Temmuz 2016 Cuma 20:46
Büyükşehir'in '450 bin euroluk Koca Yusuf' skandalı
banner812
Adana Belediyesi'nin destekleriyle 450 bin Euro harcanarak Bulgaristan'da evi yapılan Koca Yusuf'un evi yerine başka bir evin müzeye çevrildiği öne sürüldü. 
Mindere çıkan ve grekoromen güreşi yapan ilk Türk pehlivanı olduğu bilinen Kırkpınar eski Başpehlivanı Koca Yusuf'un Edirne'de yaşayan yakınının iddiası gündeme bomba gibi düştü. İddiaya göre, Adana Belediyesi'nin destekleriyle 450 bin Euro harcanarak Bulgaristan'da evi yapılan Koca Yusuf'un evi yerine başka bir evin müzeye çevrildiği öne sürüldü.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından yaklaşık 450 bin Euro harcanıp, Bulgaristan'ın Karalar Köyü'nde restorasyonu yapılan ve daha sonra müzeye çevrilen Cihan Pehlivanı Koca Yusuf'un evinin Karalar Köyü'nde değil, Zincirlikuyucuk (Rakosvki) köyünde olduğunu belirten ve Koca Yusuf'un kendisinin eniştesi olduğunun altını çizen Edirneli Ramadan Tekin'in iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Tekin, 1978 yılında Türkiye'ye göç ettiğini belirterek, yapmış olduğu açıklamasında, "Cihan Pehlivanı Koca Yusuf benim eniştem oluyor. Adana Belediyesi tarafından güzel bir projeye imza atıldı ve Koca Yusuf'un evi olarak belirlenen ev restorasyon çalışmalarının ardından müzeye çevrildi. Ancak o kadar harcanan para boşa gitti. Çünkü Koca Yusuf'un evi Karalar Köyü'nde değil, Rakovski'dedir. Müzeye çevrilen evin Koca Yusuf'la hiçbir ilgisi yoktur. Evin Koca Yusuf'a ait olduğu bilgisi gerçeği yansıtmamaktadır. Koca Yusuf'un evi Rakovski'de çarşının göbeğindedir. Küçük bir evi vardır ve camları parmaklıklarla koruma altına alınmıştır. Halamların evi de yine Rakoski'dedir. Ben de Bulgaristan'ın Yonkova Köyü'nde yaşıyordum. Daha sonra buraya göç ettik" dedi.

Edirneli Ramadan Tekin, Koca Yusuf'un iki çocuğunun olduğunu da belirtiği açıklamasında, "İlk çocuğunun adı Mustafa ikinci çocuğunun adı Fizi'dir. Fizi 1989 yılında İstanbul'a taşındı. Diğer oğlu Mustafa ise Bulgaristan'da yaşamaya devam ediyor. Adana Büyükşehir Belediyesi çok güzel bir projeye imza atmış, ama keşke böyle bir çalışma yapılmadan önce Koca Yusuf'un aile bireylerinden bilgiler alınsaydı. O zaman yapılan masraflar ve emekler boşa gitmemiş olurdu. Şu anda çok üzgün durumdayız. Müze ve restorasyon yapılacaksa Koca Yusuf'un Rakovskide ki gerçek evine yapılmalıdır" ifadelerine yer verdi.

KOCA YUSUF KİMDİR
Koca Yusuf, kesin tarih tam olarak bilinmese de 1857 yılında Bulgaristan'da dünyaya gelmiştir. Grekoromen güreş yapan ve mindere çıkan ilk Türk pehlivan güreşçisidir. 1885 tarihinde Kırkpınar başpehlivanı olmuştur. 1894 tarihinden itibaren de Avrupa ve Amerika'da döneminin en ünlü güreşçileri ile güreşmiş bir sporcudur. Koca Yusuf Lakabından da anlaşılacağı gibi, 1.88 metre boyunda ve 144 kilo ağırlığındaydı.

Amerika'da güreşler yaptıktan sonra dönüş yolunda Atlantik Okyanusu'ndaki gemi kazasında 1898 yılında hayatını kaybetti. Dünya çapında korkunç Türk olarak ünlenmişti.
ODA TV.
Son Güncelleme: 30.07.2016 21:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mecit sağır 2016-07-30 13:41:47

Koca Yusuf'un evinin Karalar köyünde olmayıp anılan Zincirlikuyucuk(Rakovski) Köyü olduğunu iddia eden Ramadan
Tekin bu iddiayı ispatlamak zorundadır.
Koca Yusuf'un kaynı olduğunu söyleyen zat şu an kaç yaşındadır?(zira Koca Yusuf'un 4 temmuz 1898 tarihinde
öldüğünü biliyoruz.
Zira müzeye çevrilen evin Karalar Köyü'nde olup bunun aksini iddia eden bir meczup bugüne kadar hiç çıkmamıştır.
Sorarlar adama bu arkadaş bugüne kadar neredeymiş?
İddia sahibi Ramadan Tekin Koca Yusuf'un iki çocuğu olduğunu ifade ederek"İlk çocuğunun adı Mustafa,
ikinci çocuğunun adı Fizi'dir.Fizi 1989 yılında İstanbul'a taşındı.Diğer oğlu Mustafa Bulgaristan'da yaşamaya devam ediyor."
Bu beyanı yapan beye soruyorum.Bu arkadaşlar şu an kaç yaşındalar?(Herhalde 120 veya 125)
Ben Koca Yusuf'un köylüsüyüm.Şu an 74 yaşındayım.23 Aralık 1950 yılında Koca Yusuf'un eşi Refiye ablanın vefatını biliyorum.
Ayrıca Koca Yusuf kitabınında yazarıyım.Sizin ifade etmiş olduğunuz Zincirlikuyu köyünde pehlivanımızın doğduğuna dair hiçbir
bilgiye rastlamadım.Bu konuda daha fazla bilgi edinmek isteyenler Koca Yusuf adlı kitabımı lütfen okusunlar.


İlgililere ve kamuoyuna saygıyla duyurulur... 25.07.2016

Mecit SAĞIR
Araştırmacı Yazar

banner816

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0