banner815

'Çadırda yaşamayı tercih etti'

'Göğsünde kitle çıkan Olga yardım bekliyor' haberimiz ile ilgili valilikten açıklama geldi.

02 Ocak 2019 Çarşamba 08:25
'Çadırda yaşamayı tercih etti'
banner812
'Göğsünde kitle çıkan Olga yardım bekliyor' haberimiz ile ilgili valilikten açıklama geldi.

Derme çatma bir çadırda annesiyle yaşayan Olga Ayık'ın, "Ağrılarımdan duramıyorum. İnsanca yaşamak, çalışmak istiyorum ama olmuyor. Her ay tedavi olmam gerekiyor ama ilaçlarımı alamıyorum. Ağrılarımdan duramıyorum. Bazen bir kovayı bile kaldıramıyorum. Geçende ameliyat oldum, çadır yüzünden enfeksiyon kaptım. Çalışamıyorum, kimse işe de almıyor. İlaçlar pahalı diye eczaneye gidip sormuyorum bile. İnsanların eline bakıyorum. Yağmurda çadırımız akıyor, annem ağlıyor, ben rezil oluyorum. Bu yaşta insanın birinden medet umması ne kadar zor bir şey. Buradan hastaneye gitmek bile 20 TL tutuyor. İnsanca yaşamak, çalışmak istiyorum ama olmuyor. Bana yardım etmelerini, bu halimi görmelerini istiyorum" dedi.

VALİLİK: "GERÇEKLERİ YANSITMAMAKTADIR"
Adana Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bazı basın yayın organlarında yer alan 'Göğsünde Kitle Çıkan Olga, Yardım Bekliyor' başlıklı haberlerle ilgili Valiliğimizce yapılan inceleme neticesinde aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
 
Yüreğir Kaymakamlığı ve Yüreğir Belediyesi tarafından kendilerine 3 defa ev tahsis edilmesine rağmen kendi istekleriyle çadırda yaşayan Devlet Türker ve kızı Olga Ayık hakkında yapılan haber gerçeği yansıtmamaktadır.
 
Haberin yayınladığı gün olan 23 Aralık 2018 tarihinde aileye yapılan ziyarette, kendilerine yeni ev tahsis edilene kadar geçici bir süre konaklayabilecekleri otel ayarlandığı kaymakamlık personeli tarafından tebliğ edilmiştir. Fakat aile otele gitmeyi reddetmiştir.
 
Bunun üzerine 24 Aralık 2018 tarihinde ailenin Yakapınar ve Eski Misis mahallelerinde konaklayabilmeleri için Yüreğir Kaymakamlığı tarafından kiralık evler tespit edilmiştir. Fakat aile kiralık bir eve gitmek istemediğini belirterek çadırlarının bulunduğu arsanın içerisine ev yaptırılmasını talep etmişlerdir. Yapılan incelemede konakladıkları bölgenin 'Birinci Derece Sit Alanı' olduğu tespit edilmiştir.
 
Aileye Yüreğir Kaymakamlığı ve diğer kamu kurumlarının daha evvel yapmış olduğu yardım ve çalışmaların bazıları şu şekildedir:
 
Yüreğir Kaymakamlığı, 2008 yılında ailenin ev ihtiyacı olduğunu tespit etmiştir. Bunun üzerine aileye 2008 yılında Milli Eğitim Müdürlüğüne ait lojman tahsis edilmiştir. Fakat Devlet Türker, eşinin mezarının ikamet ettikleri yerde olduğu gerekçesiyle teklifi reddetmiş, çadırda yaşamayı tercih etmiştir.
 
Aile 2017 yılında da haberlere yardım talebiyle çıkmış ve Yüreğir Belediyesi tarafından kendilerine ev kiralanmış ve ev eşyalarının tümü alınmıştır. Fakat vatandaşımız 1 ay bu evde oturmuş ve tekrar kendi isteğiyle çadıra dönmüştür.
 
Aileye 3 ay sonra tekrar Yüreğir Belediyesi tarafından farklı bir ev kiralanmış,  bütün eşyaları alınmış, günlük olarak ekmek ihtiyacı, haftalık pazar alışverişi ve her 15 günde bir gıda paketi yardımı yapılmış; sağlık nedeniyle her hafta Adana’ya gelip gitmesi yine belediyece sağlanmış; kendisinin ihtiyacı olan bütün kıyafetleri alınmış;   fakat aile evde 2 ay oturduktan sonra tekrar Eski Misis’te bulunan çadıra dönmüştür.
 
Valiliğimiz, Yüreğir Kaymakamlığı ve diğer kamu kurumlarınca 2004-2018 yıllarında aileye verilen nakdi yardımların toplamı 14.142,70 TL’dir.
 
Aileye son 4 ay içerisinde 1.692,70 TL’ si Büyük Şehir Belediyesi tarafından karşılanmak üzere toplam 4.492,00 TL nakdi yardım, ekonomik değeri 347,04 TL olan 500 kg ayni kömür yardımı yapılmıştır.

Olga Ayık’ın hastalıkları ve hastane hizmeti alamadığı hususlarındaki iddiaları neticesinde yapılan incelemede:
 
1. Olga Ayık 2015-2017 yılları arasında Ceyhan Devlet Hastanesinde 32 defa muayene ve tedavi olmuştur.
 
2. Olga Ayık, “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60. maddesinin C fıkrasının 1. Bendine” göre “Genel Sağlık Sigortası” kapsamındadır. Bu kapsamda olan vatandaşlarımız tüm sağlık hizmetleri ve ilaç alımlarından ücretsiz yararlanmaktadır.
 
3. 24 Aralık 2018 tarihinde Olga Ayık, İlçe Sağlık Müdürü ve Kaymakamlık personeli refakatinde Ceyhan Devlet hastanesinde, Genel Cerrahi polikliniğine kendi isteği üzerine tetkik ve tedavi için götürülmüştür. Ceyhan Devlet Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı tarafından muayene ve tüm tetkikleri yapılmış olup, 3 ay sonra tekrar kontrole gelmesi önerisi ile reçeteye gerek olmadığı belirtilerek hastanın muayene tetkikleri sonuçlandırılmıştır.
 
4. 24 Aralık 2018 tarihinde yapılan incelemede Olga Ayık’ ın kanser hastası olmadığı yapılan tetkikler sonucunda da belirtilmiştir. 24 Aralık 2018 itibarıyla ameliyat olmasını gerektirecek bir rahatsızlığının olmadığı da tespit edilmiştir. Ayrıca Olga Ayık ile yapılan görüşmede, kendisi de rahatsızlığının kanser olmadığını beyan etmiştir.
 
5. Aile, Yüreğir Kaymakamlığına yaptığı yardım taleplerinin bazılarında, Olga Ayık’ ın kalp hastası ve kanser hastası olduğunu beyan etmiştir.
 
Valiliğimiz ihtiyaç sahibi bütün vatandaşlarımıza ulaşmak gayesindedir. Tüm vatandaşlarımıza olduğu gibi bu ailemize de desteğimiz devam edecektir. Bu olayda ihmal, duyarsızlık ve kaynak yetersizliği söz konusu değildir. Bu vatandaşımıza da her türlü yardım devletimiz tarafından yapılmıştır.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
Son Güncelleme: 28.01.2019 18:34
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mete Karayel 2019-01-06 10:12:34

Allah yardımcısı olsun

banner816

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0