banner815

Ceyhan'da İmar Rantı Bilmecesi

İlçenin cazibe merkezi konumundaki bir noktada rantı fevkalade yüksek bir inşaat yükseliyor.

19 Aralık 2018 Çarşamba 21:46
Ceyhan'da İmar Rantı Bilmecesi
banner812
Ceyhan'da şehrin en işlek ve cazibe merkezi konumundaki yerde, Mithatpaşa Mahallesi Çamlıyol mevkiinde, rantı fevkalade yüksek bir inşaat yükseliyor.

İnşaat yüklenicisi, yani müteahhiti Muzaffer Selçuk ve ortağı..

* * *
Ceyhan Belediyesi tarafından ruhsatlı inşaatın, çekme mesafesindeki dikkat çeken görünümü ve de 7 kata izinli olması gerekirken, üzerine ilaveten devasa bir çatı katı çıkıldığı iddiaları üzerine konunun muhataplarına yöneldik.

Önce Muzaffer Bey'i aradık, bilgi istedik. Ziyaretimize gelip açıklamayı yüz yüze yapmak istediler, buyur ettik. Dikkatle dinledik, notlar aldık. Beraberinde getirdikleri projeyi, ruhsat suretini titizlikle inceledik.
* * *

İlk gözümüze çarpan izinli kat sayısının üzerinde görünen iki katlı bir inşaat ilavesi oldu.

Ayrıca, İmar Kanununda yer alan resmi ölçütlere göre, 7 kata izinli bir inşaatın çekme mesafesinin 4.5 metre olması gerekirken, burada 1 metre bile bırakılmadığına şahit olduk.

Muzaffer Bey, bu durumu, "Tedaş izin verdi, belgesi mevcut" şeklinde açıkladı, ancak o belgeyi, birçok kez istememize rağmen bir türlü göremedik.

Ceyhan Belediyesi Başkan Vekili Ali Alper Boydak'a ulaşarak konunun resmi ağızlardan açıklanmasını talep ettik. Israrlı tavrımız karşısında kendisi yerine, Özel Kalem Müdürü Osman Bahri Açlan dönüş yaptı.

Osman Bey, İmar Müdürü ile görüştüğünü, İmar Kanununa muhalif bir uygulama olmadığını öne sürdü. Haber yapmamız halinde Müteahhit Muzaffer Selçuk ve ortağının bizi mahkemeye vereceğini duyurdu. (Özel Kalem Müdürü Osman Beyin gönüllü avukatlık girişimini gençlik heyecanına verdik. Aklımıza kötü bir şey gelmedi.) Kendisinden, konuyla ilgili yazılı bir açıklama istedik, ona da cevabı: "söylüyorum ya işte" oldu.

Öncelikle kötü niyetli değiliz. Bunu herkes böyle bilmeli. Önümüze konulan belgelerden anladığımız kadarı ile 'Müteahhit firmanın' bu işte bir kusuru yok. Kendilerine belediye tarafından tanınan imtiyaza göre hareket ediyorlar. Bunu Muzaffer Selçuk ve ortağına da söyledik.

Sorun Ceyhan İlçe Belediyesinde gibi görünüyor. Belediye bu noktada resmi açıklamaya yanaşmıyor. Bizde bir sonraki habere dayanak olması amacıyla aşağıdaki soruları konunun asli derecedeki muhatabı Ceyhan Belediye Başkanvekili Ali Alper Boydak’a yöneltiyoruz:

Soru: 1)-  7 kata izinli inşaata tanınan çekme mesafesi ne kadar olmalıdır?

Soru: 2)-  İmar Kanununda yer alan komşu çekme mesafesi herkes için eşit midir?

Soru: 3)-  Kişiye özel 'imtiyazlı' çekme mesafesi verilebilir mi?

Soru: 4)-  Komşulardan biri ya da bir kaçı, yasada belirtilen mesafeden feragat edebilir mi?

Soru: 5)- Komşu mesafesi ve çekme payını ihlal eden sorumluları ilgili yasada hangi cezalar bekliyor?

Soru: 6)-
Çekme mesafesinin sıfır noktasına getirilmiş olmasının müteahhit firmanın kazancına katkısı nedir?

Son Güncelleme: 25.12.2018 02:13
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner817

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0